01/03/2024
West Side B.C 19 27 11 15 - 63 -
Το Τρίτο Φύλο 9 11 15 19 - 55 -

Καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο οι West Side!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου οι West Side επικράτησαν απέναντι στο Τρίτο Φύλο, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα με σκορ 63-54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής.  Για τους γηπεδούχους έφεραν λύσεις στην επίθεση Τριανταφυλλίδης και Ρηγόπουλος, ενώ από τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Τσανικίδης, Παππάς και Κουτσώνας. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 10-9.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού οι West Side πάτησαν γκάζι, έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας και σκόραραν κυρίως από εύστοχα σουτ. Πρωταγωνιστές ήταν οι Ρηγόπουλος και Τριανταφυλλίδης,  ενώ από το Τρίτο Φύλο κατάφεραν να μειώσουν κάπως στο σκορ οι Παππάς και Κουτσώνας. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν στο 37-20

Στο δεύτερο ημίχρονο το Τρίτο Φύλο ξεκίνησε δυναμικά με τον Πανάγο να σκοράρει δύο σερί τρίποντα στα πρώτα 2 λεπτά. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέτυχαν εύκολα καλάθια,  διασπώντας την άμυνα ζώνης των φιλοξενουμένων. Το Τρίτο Φύλο χρειάστηκε να παίξει χωρίς να έχει άλλη αλλαγή, καθώς ο Πανάγος τραυματίστηκε στον αστράγαλο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Τρίτο Φύλο δεν το έβαλε κάτω,  συνέχισε να πιέζει,  καταφέρνοντας έτσι να μειώσει το σκορ στους εννιά πόντους.  Οι West Side βγήκαν στους αιφνιδιασμούς,  σκόραραν και χωρίς να  ξοδεύουν πολλές δυνάμεις,  διατήρησαν το σκορ στο 63-54.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ρηγόπουλος Χάρης με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ,  ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παππάς Στέφανος με 12 πόντους, 18 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

West Side( Γαλανόπουλος): Αδελφόπουλος 2, Γαλανόπουλος 3, Μπελεχάκης 6, Νικολάου 13, Ρηγόπουλος 21,  Στέφος 7, Τριανταφυλλίδης 11.

Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος): Κοιμτζόγλου 1, Κουτσώνας 18, Παππάς 12, Πανάγος 8, Καστρίνιος 8, Τσανικίδης 7.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!