22/10/2020
Ice Cream Lovers 7 25 22 11 - 65 -
Devotion 22 26 12 15 - 75 -

Τεράστια νίκη σε παιχνίδι Win or Go Home για την Devotion!

Στα πλαίσια του κυπέλλου, οι αήττητοι Ice Cream Lovers αναμετρήθηκαν με την Devotion. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο με την ομάδα του Βασιλείου να κερδίζει εύκολα με σκορ 65-75, να παίρνει την νίκη, το ροζ φύλλο αγώνα αλλά και το εισιτήριο-πρόκριση για τον επόμενο γύρο του κυπέλλου μαζί με τους ICL!

Το παιχνίδι καθάρισαν ουσιαστικά από το 1ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι. Με Λεωνίδα Χαρτά και Λιοφάγο να κάνουν πάρτι στο παρκέ (11-6) η Devotion δημιούργησε μια διαφορά 15 πόντων. 1 goalfoul είχε ο Στεφανάτος για τους εκτός ρυθμού Lovers. Το σκορ της 1ης περιόδου διαμορφώθηκε σε 7-22!

Τρομερές ήταν επιθετικά και οι 2 ομάδες στην 2η περίοδο κάτι που μαρτυράει και το σκορ (25-26). Από τους 25 πόντους των πρωταθλητών, τους 17 τους είχε ο Ντούβας που έδειξε για ακόμα 1 παιχνίδι την κλάση του. Τον χαβά τους συνέχισαν Χαρτάς Λ. και Νικολόπουλος που είχαν 18 πόντους μαζί. Οι παίχτες πήγαν στους πάγκους τους για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον πίνακα να δείχνει 32-48 υπέρ της Devotion.

Σε μονοψήφιο και συγκεκριμένα στους 6 πόντους έριξαν την διαφορά οι πρωταθλητές στο 3ο δεκάλεπτο. Ο φρέσκος Βασιλείου ηγήθηκε της επίθεσης (9 πόντοι) με τον Ντουβίνιο να τον ακολουθεί (6 πόντοι). 7 πόντους είχε ο Λεωνίδας Χαρτάς για την εκτός ρυθμού Devotion.

Στο 4ο δεκάλεπτο το powerhouse που ακούει στο όνομα Devotion δεν είχε όρεξη για αστεία. Με πρωτεργάτη τον γρήγορο Νικολόπουλο που μέτρησε 6 πόντους, οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν την νίκη και με αυτή, την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Μπορεί οι Ice Cream Lovers να έχασαν με σκορ 65-75, αλλά κατάφεραν και αυτοί να προκριθούν ως οι 2οι του ομίλου!

Mvp του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Χαρτάς με 35 πόντους 12 ριμπάουντ (4-8), 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 35:32 λεπτά. Σούταρε 8/16 δίποντα (50%), 3/6 τρίποντα (50%) και 10/13 βολές (76,9%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ντούβας με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ (1-8), 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 33:03 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 4/6 δίποντα (66,7%), 4/12 τρίποντα (33,3%) και 6/11 βολές (54,5%).

Σαν σύνολο, οι Ice Cream Lovers είχαν 20/31 δίποντα (64,5%), 5/23 τρίποντα (21,7%), 10/18 βολές (55,6%), 37 ριμπάουντ (5-32), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα και 17 λάθη. Η Devotion είχε 20/52 δίποντα (38,4%), 7/22 τρίποντα (31,8%), 14/21 βολές (66,7%), 44 ριμπάουντ (12-32), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα και 11 λάθη.

Ice Cream Lovers(Ντούβας): Καρκούλιας 4, Αλεξανδράτος 2 (8 ριμπ), Μιχαλόπουλος, Λαμπρόπουλος 7 (8 ριμπ), Βασιλείου 9, Τσαρμπόπουλος 12, Στεφανατος 3, Αραμπατζής 2,Ντούβας 26 (9 ριμπ).

Devotion(Νικολόπουλος): Τσέλης 3, Τζαμαρίας 3 (11 ριμπ), Μπέτσος 6, Χαρτάς Α. 4, Λιοφάγος 12, Νικολόπουλος 12, Χαρτάς Λ. 35 (12 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Οι τρομερές αποδόσεις των Χαρτά Λεωνίδα και Ντούβα που αθροιστικά έβαλαν 61 πόντους!