25/10/2021
Remal Madri 11 5 15 17 - 48 -
Wolves 20 16 14 22 - 72 -

Wolves από ημίχρονο!

Δύο στα δύο για τους Wolves στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την Remal Madri με 48-72 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Από πολύ νωρίς οι Wolves πήραν τα ηνία του παιχνιδιού, καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μανωλόπουλο με 12 πόντους και 4 του Φιλοκώστα, προηγήθηκαν με 11-20. Ο Μπουλαξής με 7 πόντους και ο Αγγελής με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Παναγιωτόπουλου και τρίποντο του Παπαευσταθίου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 16-36. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Remal Madri σε εκείνο το διάστημα, με τον Καμολίκη να βάζει 3 πόντους και τον Παπαϊωάννου δύο βολές.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την παρέα του Πετρόπουλου να διατηρεί την απόσταση ασφαλείας, 31-50, μετά από 9 πόντους του Φιλοκώστα και 3 του Δασκαλούδη. Για τα Ρεμάλια στο τρίτο δεκάλεπτο τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Καμολίκης (5π), Πρίφτης (3π) και Μπουλαξής (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 31-50!

Με την διαφορά στους 19 πόντους, 31-50, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ματς και έτσι οι Wolves έφτασαν εύκολα στη νίκη με 48-72, έπειτα από 7 πόντους του Μανωλόπουλου, 6 του Φιλοκώστα και 5 του Δασκαλούδη. Ο Παπαϊωάννου με 5 πόντους, ο Κουσιορής επίσης με 5 και ο Μπουλαξής με 3 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τα “Ρεμάλια” στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 13/47 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/17 βολές, 24/47 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Remal Madri ο Καμολίκης με 10 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Wolves ο Μανωλόπουλος με 25 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 βολές, 5/10 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Remal Madri (Κουσιορής): Παπαϊωάννου 10, Πρίφτης 3 (1), Αγγελής 3 (1), Μπουλαξής 13 (2), Καμολίκης 10 (1), Κουσιορής 5, Πολύδωρος 4

Wolves (Τύρος): Δασκαλούδης 10 (11 ασίστ), Καρατζάς 2, Πετρόπουλος 2, Φιλοκώστας 21, Μαρσέλος 2, Παπαευσταθίου 3 (1), Παναγιωτόπουλος 5 (1), Μανωλόπουλος 25 (3), Τύρος 2

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!