16/07/2021
Black Panthers 11 12 9 2 - 34 -
Anonymous BC 14 22 16 12 - 64 -

Ώρα playoff για τους Anonymous!

Με νίκη ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για την φάση των ομίλων οι Anonymous, καθώς κέρδισαν εύκολα τους Black Panthers με 34-64 στο καυτό Κάρβουνο και τερμάτισαν στην δεύτερη θέση του πέμπτου ομίλου της Summer Development League, οπότε την Κυριακή θα βρουν στον δρόμο τους τους Gunners για τους 32 του πρωταθλήματος.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Anonymous στο ματς, καθώς με δύο τρίποντα του Μπουτσικάκη, 4 πόντους του Δρακόπουλου και 4 του Ουζουνίδη, προηγήθηκαν με 11-14. Ο Κώστας Καββαδίας με δύο τρίποντα και ο Ρήγας με ένα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Μπουτσικάκη (6π), Ουζουνίδη (6π), Κώτσια και Στεφανάτο, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 23-36. Δεν μπόρεσαν οι Black Panthers να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Παυλίδη και το τριποντάκι του Κώστα Καββαδία.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Anonymous, αφού με δύο τρίποντες βόμβες του Στεφανάτου, 4 πόντους του Ουζουνίδη και 4 του Ελευθεριάδη, έφτασαν στο +20, 32-52. Για τους “Πάνθηρες” στο τρίτο δεκάλεπτο το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Κώστας Καββαδίας με 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 32-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν μας πρόσφεραν ωραίο θέαμα, μιας και σε μια ανύποπτη φάση άναψαν λίγο τα αίματα και έτσι το φινάλε του αγώνα ήταν κάπως “μουντό”. Παρολ' αυτά η παρέα του Χειλάκη έφτασε στην άνετη νίκη με 34-64, έπειτα από 5 πόντους του Κουρτέση και τριποντάκι του Ψιλλάκη. Το μοναδικό καλάθι των Black Panthers στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Μαυράκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 8/39 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/9 βολές, 14/41 δίποντα και 9/23 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Black Panthers ο Τσαβδαρίδης με 4 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 2/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Hall of Brands mvp των Anonymous ο Ουζουνίδης με 16 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 6/8 δίποντα τα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 κόψιμο.

Black Panthers (Καββαδίας Κ.): Μαυρωνάς 2, Καββαδίας Κ. 14 (4), Παυλίδης 4, Ρήγας 3 (1), Καββαδίας Τ. 2, Τσαβδαρίδης 4, Μαυράκης 5

Anonymous (Χειλάκης): Θεοδωρόπουλος, Γαλανάκης, Στεφανάτος 11 (3), Κώτσιας 3 (1), Ελευθεριάδης 4, Μπέλλος 2, Μπουτσικάκης 12 (4), Ψιλλάκης 3 (1), Κουρτέσης 7, Ουζουνίδης 16, Δρακόπουλος 6, Χειλάκης

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των Anonymous να βγάλουν… ωραίες φάσεις!