29/09/2022
Souvlakers 16 2 15 16 - 49 -
Brothers United 19 15 11 17 - 62 -

Ωραίο μπάσκετ οι Brothers United!

Το βραδάκι της Πέμπτης 29 Σεπτεμβρίου στο Μπασκετάκι Αρένα, οι Brothers United έπαιξαν κατά διαστήματα πολύ ωραίο μπάσκετ, έλεγξαν το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του και επικράτησαν άνετα με 49-62, απέναντι στο ανανεωμένο ρόστερ των Souvlakers.

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και τους Brothers να έχουν μικρό προβάδισμα με 16 – 19. Διαμαντής, Κατραντζής και Αβούρης οδηγούσαν την επίθεση για τους φιλοξενούμενος με 5 πόντους έκαστος, ενώ για τους Souvlakers , ο Ερρίκος τραβούσε το κουπί με 9 πόντους, με τον Δρίτσα να βάζει ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Brothers ήταν απολαυστικοί, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ με επιμέρους σκορ 2-15, στέλνοντας την διαφορά στο +16! Ο Μπιτζής ήταν κυρίαρχος στον αέρα με συνεχόμενα ριμπάουντ και 4 πόντους, ο Διαμαντής πρώτο βιολί με 6 και με το τρίποντο του Κουφάλιωτη διαμόρφωσαν το 18 – 34. Για τους γηπεδούχους που έψαχναν να βρουν ταυτότητα μέσα στο γήπεδο, από μία βολή πέτυχαν Χριστούλης και Ερρίκος.

Στην τρίτη περίοδο, οι Souvlakers αποφάσισαν να πιέσουν στην άμυνα και με οδηγό στην επίθεση ξανά τον Ερρίκο με 7 πόντους και βοήθειες από Τσιφτσή, Τσεντζελή, Χριστούλη, πλησιάσαν 33-45. Για την ομάδα του Καράμπελα, ξεχώρισε ο Λεγάκης με τις απίθανες δημιουργίες του, με τον Κατραντζή πρώτο σκόρερ με 4 πόντους και τους Μπιτζή, Ελέζογλου και Λεγάκη να βάζουν από ένα καλάθι.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτό μπάσκετ και τους Brothers να παίρνουν την νίκη με 49-62. Για την ομάδα του απόντα Ποντίκη , πάλεψαν να κατέβει η διαφορά οι Χριστούλης(5),Καραλής(4) και Barkshire (4), ενώ την νίκη της United, υπέγραψαν κυρίως οι Κατραντζής(5), Διαμαντής(4) και Αβούρης.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μπιτζής με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ερρίκος Barkshire με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Souvlakers είχαν 15 / 50 δίποντα, 4 / 17 τρίποντα, 7 / 14 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Brothers είχαν 18 / 46 δίποντα, 5 / 15 τρίποντα, 11 / 21 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Souvlakers (K. Barkshire ): Ερρίκος 21(11ρ.), Γεωργαντάς , Τσιφτσής 2,Καρανάτσιος, Δρίτσας 8(10ρ.), Ζήκος, Χριστούλης 8, Τυράσκης 2, Καραλής 6(7ρ.), Τσεντζελής 2.

Brothers United (Καράμπελας): Αβούρης 8, Διαμαντής 14, Ελέζογλου 2, Καλαματιανός 1, Κατραντζής 14, Κουφαλιώτης 3, Λεγάκης 8, Μπιτζής 8(13ρ.), Πίτος 3, Παππάς 3.

Τι μας άρεσε: Μερικές πολύ ωραίες συνεργασίες των νικητών!