11/11/2019
Aballiers 11 12 16 12 - 49 -
Gunners 19 21 24 6 - 70 -

Ωραίοι οι Gunners, πιο ωραίος ο Ακουμιανάκης!

Επιστροφή στις νίκες για τους Gunners στον πέμπτο όμιλο της D2-League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική επικράτησαν εύκολα των Aballiers με 49-70 έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Ακουμιανάκη με 30 πόντους, και τους ανάγκασαν στην πρώτη τους ήττα.

Με τον Βασίλη Ακουμιανάκη να μπαίνει φουριόζος στο ματς με 10 πόντους και τους Κωστακιώτη – Ραυτόπουλο να εκτελούν εύστοχα έξω από την γραμμή των 6,75μ, οι Gunners προηγήθηκαν με 11-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Γραμματικός με 5 πόντους και οι Γώγος, Βερνίκος και Θάνος με 2 πόντους έκαστος, ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα των Παναγόπουλων να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς, φτάνοντας μέχρι και στο +19, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 23-40, χάρη σε 7 νέους πόντους του Ακουμιανάκη, 5 του Καραμπέτσου, 4 του Ρίκου και τριποντάκι του Κωστακιώτη. Τους Aballiers προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο, χωρίς όμως κάποιο θετικό αποτέλεσμα, οι Γραμματικός (5π), Γώγος (4π) και Τσαμπαλής (3π).

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν την νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κανονιέρηδες, καθώς με ακόμη 9 πόντους του ασταμάτητου Ακουμιανάκη, 5 του Καραμπέτσου και έμμεσο τρίποντο του Ζούρου, ξέφυγαν στους 32, 32-64. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Μανώλη πριν το τέλος του δεκαλέπτου ήταν να μειώσει στους 27, 37-64, με τους Κρητικό (4π), Βερνίκο (4π) και Γραμματικό (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 37-64!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τους Gunners να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 49-70 , έπειτα από 4 ακόμη του Ακουμιανάκη και δίποντο του Ρίκου. Για τους Aballiers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τσαμπαλής (4π), Γραμματικός (3π) και Κρητικός (3π), με τον Βερνίκο να προσθέτει 2.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/25 βολές, 17/51 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/15 βολές, 21/48 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν άλλα τόσα λάθη.

Πολυτιμότερος των Aballiers ο Γραμματικός με 16 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές, 5/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 12  ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Mvp των Gunners ο Ακουμιανάκης με 30 πόντους, έχοντας  4/5 βολές, 10/16 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Aballiers (Μανώλης): Τσαρτσάρας 1, Κρητικός 7, Θάνος 2, Καρράς, Γραμματικός 16, Γώγος 6, Βερνίκος 8, Τσαμπαλής 9 (1)

Gunners (Παναγόπουλοι): Ραυτόπουλος 5 (1), Παπαγεωργίου 2, Πάνιας 1, Καλογιαννίδης 2, Ζούρος 4, Ρίκος 8, Κωστακιώτης 8 (2), Καραμπέτσος 10 (2), Πέππας, Ακουμιανάκης 30 (2)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Gunners, όπως και η τρομερή εμφάνιση του Ακουμιανάκη!