26/09/2019
ReTirees 26 17 17 17 - 77 -
Souvlakers 17 14 11 21 - 63 -

Ωραίος ο… Γιαμαίος!

Το 2/2 στην Elite League έκαναν χθες το βράδυ οι ReTirees, καθώς ήταν ανώτεροι των Souvlakers και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 77-63 στο κλειστό του Κολωνού, δείχνοντας σαφώς βελτιωμένοι από την πρεμιέρα! Μεγάλος πρωταγωνιστής των «Συνταξιούχων» ο Μαρίνος Γιαμαίος με 23 πόντους και 6/9 τρίποντα!

Οι ReTirees κατάφεραν να δώσουν εξαρχής τον δικό τους ρυθμό στο ματς, προηγήθηκαν με 13-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 26-17, με τον Γιαμαίο να εκτελεί τρεις φορές από την περιφέρεια, 8 πόντους είχε ο Κατιάκος, 5 ο Παντελής Σαρρής και 4 ο Πλεξουσάκης. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Γεωργίου (6π), Κάρολος Barkshire (4π),  Ερρίκος Barkshire (4π) και Μαγγιώρος (3π).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Κουσούλη και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με ακόμη δύο τρίποντα του Γιαμαίου, 4 πόντους του Αφολάνιο και 4 του Παντελή Σαρρή, ξέφυγε στους 17, 42-25, 2:30 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι Souvlakers πριν τη λήξη του ημιχρόνου ήταν να μειώσουν στους 12, 43-31, χάρη σε 5 πόντους του Αγγελόπουλου και 3 του Τοκατλίδη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Συνταξιούχοι έχτισαν ξεκάθαρα διψήφια διαφορά ασφαλείας 23 πόντων, 60-37, έπειτα από 5 πόντους του ασταμάτητου Γιαμαίου, 4 του Στόλη και 4 του Πλεξουσάκη. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 60-42, με τους Γεωργίου και Τοκατλίδη να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ReTirees, παρά την πίεση των αντιπάλων, διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες τους Λαρεντζάκη (4π), Πλεξουσάκη, Γιαμαίο και Στόλη, έφτασαν στη νέα νίκη με 77-63. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Souvlakers, ωστόσο οι 5 πόντοι του Αγγελόπουλου, οι 4 του Γεωργίου και το τρίποντο του Δημήτρη Σαρρή δεν ήταν αρκετά.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση έχοντας 11/22 βολές, 21/45 δίποντα και 8/18 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/21 βολές, 19/51 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Mvp των ReTirees ο καυτός Γιαμαίος με 23 πόντους, έχοντας ¾ βολές, 1/1 δίποντο και 6/9 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Souvlakers ο Γεωργίου με 15 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές και 5/12 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής Π. 11 (1), Λαρεντζάκης 4, Γιαμαίος 23 (6), Κατιάκος 12, Τσάντζαλης, Στόλης 7 (1), Πλεξουσάκης 14, Γκάτσης, Αφολάνιο 6

Souvlakers (Ποντίκης): Δάμης, Barshire K. 10, Αγγελόπουλος 10 (2), Μαγγιώρος 6, Τοκατλίδης 8 (1), Barkshire E. 9, Σαρρής Δ. 5 (1), Γεωργίου 15, Τζαβάρας

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό παιχνίδι που έκαναν οι ReTirees για τρία δεκάλεπτα, όπως επίσης και η προσπάθεια των Souvlakers στην τελευταία περίοδο!

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το ρεσιτάλ ευστοχίας του Μαρίνου Γιαμαίου!