22/10/2022
Komodo Dragons 24 19 11 9 - 63 -
New York Pic-Knicks 11 11 11 21 - 54 -

Όργια από τα 6,75 οι Dpg Warriors!

Το απόγευμα του Σαββάτου 22 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena , στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development, οι DPG Warriors με εκπληκτική ευστοχία από τα 6.75(10/14 στο ημίχρονο), έχτισαν από νωρίς διαφορά ασφαλείας και πήραν εύκολα το δίποντο με σκορ 63-54.

Οι DPG μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο πρώτο δεκάλεπτο και με εκπληκτική ευστοχία από την περιφέρεια με έξι τρίποντα( Κλεφτόγιαννης 3, Βαζαίος 2, Παπαγεωργίου) , ξέφυγαν 24 – 12.Για τους New York που δεν είχαν αντίδοτο στην άμυνα, ξεχώρισε ο Στρογγύλης με 6 πόντους, με τον Κοντογιάννη να προσφέρει 4 και τον Αντωνόπουλο να βάζει ένα δίποντο.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η τρίτη περίοδος, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να πυροβολούν από τα 6.75 με Κλεφτόγιαννη, Κωνσταντίνου, Παπαγεωργίου και Βεργόπουλο να βάζουν από ένα, στέλνοντας την διαφορά στο +21. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν μετά το πεντάλεπτο, με τον Στρογγύλη να βάζει 4 πόντους και τους Γεωργακίου, Αντωνόπουλο και Καντεράκη από ένα δίποντο.

Έπεσαν οι ρυθμοί στην τρίτη περίοδο με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και το επιμέρους σκορ ισόπαλο 11 – 11. Ο Αντωνόπουλος έπαιζε σχεδόν μόνος του στην επίθεση για τους Pic-Knicks με 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του, ενώ το προβάδισμα για τους Πράσινους κρατούσαν ο Ρόκιζας με 4 πόντους, Κλεφτόγιαννης με νέο τρίποντο και Κωνσταντίνου – Βεργόπουλος με καλάθι από κοντά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε στους Νεοϋορκέζους, που ξύπνησαν όμως αργά και δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν την αντεπίθεση τους σε νίκη.Ο Στρογγύλης τραβούσε το κουπί στην επίθεση με 10 πόντους, και είχε άξιους συμπαραστάτες τους Κοντογιάννη με 5 και Αντωνόπουλο με 4 πόντους αντίστοιχα, ενώ την νίκη για τους γηπεδούχους, υπέγραψαν ο Κλεφτόγιαννης με νέο τρίποντο, με τον Βαζαίο να βάζει 4 πόντους, για το τελικό 63 – 54.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Βεργόπουλος με 8 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξιος Αντωνόπουλος με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ .

Οι DPG είχαν 11/37 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 5/17 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε εννιά λάθη.

Οι Pic-Knicks είχαν 22/58 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/7 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Dpg Warriors(Κωνσταντίνου): Βαζαίος 10, Βεργόπουλος 8(16ρ.), Κλεφτογιάννης 18, Κωνσταντίνου 5, Παπαγεωργίου 14, Ρόκιζας 8(6ρ.).

NY Pic-Knicks(Κωφόπουλος): Αντωνόπουλος 19(13ρ.), Γεωργακίου 4, Καντεράκης, Κοντογιάννης 11(7ρ.) , Κωφόπουλος 3, Στρογγύλης 17(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό – τριποντικό πρώτο ημίχρονο των Dpg Warriors!