07/02/2024
Αμόκ 14 27 23 19 - 83 -
Deportivo Faliro 16 26 9 19 - 70 -

Ετοιμάζεται για τα playoff η Αμόκ!

Αν και βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 14 πόντους, η Αμόκ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Deportivo Faliro με 83-70 και συνεχίζει να οδηγεί από απόσταση την κούρσα του τέταρτου ομίλου της Master League μετά την ολοκλήρωση της 16ης αγωνιστικής!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Deportivo Faliro στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Γαρμπή και 5 του Μαρούσου, προηγούταν με 6-14, 4:00 για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Πρόλαβε να αντιδράσει η ομάδα του Δουρακάκη και με 6 πόντους του Κελεπούρη και 4 του Ορφανού, μείωσε στο καλάθι, 14-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 11 πόντους του Γαρμπή, δύο τρίποντα του Μαρινάκη και 5 πόντους του Φελλά, έχτισαν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 26-40! Για ακόμη, όμως, μια φορά η Αμόκ βρήκε άμεσα τρόπο να απαντήσει και με 9 πόντους του Ορφανού, 8 του Κελεπούρη, 4 του Γραμματικού και τρίποντα των Τσατσάνη - Βιγικάκη, πλησίασε στον πόντο, 41-42!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 8  πόντους του Βιγικάκη, 7 του Ορφανού και 4 του Κελεπούρη, έχτισάν εκείνοι διψήφια διαφορά 13 πόντων, 64-51! Μοναδικός διασωθέντας για την παρέα του Μαρινάκη στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φελλας με τους 5 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 64-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Ορφανό, Γραμματικό και Τσατσάνη, έφτασε εύκολα στη νίκη με 83-70. Για τους "Ισπανούς" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Φελλάς, Μαρούσος, Κηρύκος και Γαρμπής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/21 βολές, 25/49 δίποντα και 6/41 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/18 βολές, 17/40 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson MVP για την Αμόκ ο Ορφανός με 30 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 12/16 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος της Deportivo Faliro ο Γαρμπής με 25 πόντους, έχοντας 8/14 δίποντα και 3/5 τρίποντα.

Αμόκ (Δουρακάκης): Βιγικάκης 11 (3), Δουρακάκης, Ορφανός 30 (1), Τσατσάνης 8 (1), Ιωαννίδης 2, Κελεπούρης 18, Γραμματικός 11 (1), Διονυσόπουλος 1, Αβαρκιώτης 2

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Γαρμπής 25 (3), Κηρύκος 3, Μαρούσος 15, Μπαμπάλης 1, Φελλάς 15 (3), Κακαλέτρης 5, Μαρινάκης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του πρώτου μέρους από την Αμόκ!