19/09/2019
Ιπ-πότες 6 3 8 10 - 27 -
Iron Maidan 18 15 9 16 - 58 -

Χαλαρά και… light για τους Iron Maidan!

Καταιγιστικοί ήταν στην πρεμιέρα του 18ου ομίλου του Basketaki Cup οι Iron Maidan, καθώς συνέτριψαν με 27-58 τους Ιππότες, ξεκινώντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο την φετινή χρονιά.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Iron Maidan, καθώς με 7 πόντους του Δέλιου, 4 του Παληγιάννη και τρίποντο του Μίμη Μακρή, προηγήθηκαν με 6-18. Για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σιαπάνης, Μούρτζος και Ρουμπής.

Έχοντας το πόδι κολλημένο στο γκάζι, οι πράσινοι ξέφυγαν στους 24, 9-33, με το 15-3 επιμέρους σκορ που έτρεξαν, χάρη σε 6 πόντους του Άρη Μακρή και 5 του Παληγιάννη. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους Ιππότες σε εκείνο το σημείο πέτυχε ο Κεκεμπάνος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Iron Maidan κατέβασαν ταχύτητα, χωρίς όμως να χάσουν την διψήφια διαφορά ασφαλείας, 17-42, με τους Ζηρίνη (4π), Δέλιο (3π) Και Φωτεινάκη (2π) να  τραβούν το κουπί στην επίθεση. Δεν μπόρεσαν να μαζέψουν την διαφορά σε εκείνο το διάστημα οι γηπεδούχοι, με τον Ρουμπή να δίνει τις λύσεις στην επίθεση με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 17-42!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Μαϊντανούς να φτάνουν με σβηστές τις μηχανές στο ροζ φύλλο αγώνα με 27-58, έπειτα από 6 πόντους του Ζηρίνη, 4 του Γεωργακόπουλου και άλλους τόσους του Παληγιάννη. Για τους Ιππότες στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Σιαπάνης και Μούρτζος με 4 πόντους ο καθένας, ενώ ένα δίποντο είχε ο Ανυφαντής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 11/66 δίποντα και 0/14 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/5 βολές, 21/49 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Ιπποτών ο Μούρτζος με 9 πόντους, έχοντας 1/4 βολές και 4/17 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp των Iron Maidan ο Παληγιάννης με 13 πόντους, έχοντας 3/3 βολές και 5/10 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 κοψίματα και 2 λάθη.

Ιππότες (Ρούσσος): Κεκεμπάνος 4, Ρουμπής 6, Σιαπάνης 6, Ανυφαντής 2, Ρούσσος, Μούρτζος 9, Χαλκιάς

Iron Maidan (Μακρής Μ.): Παληγιάννης 13, Μακρής Μ. 5 (1), Μακρής Α. 6 (1), Γεωργακόπουλος 4, Κίσσας  2, Δέλιος 10 (2), Φωτεινάκης 6, Ζηρίνης 12

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Iron Maidan, καθώς τρεις είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ σκόραραν όσοι αγωνίστηκαν!