27/03/2022
Bonobo BC 23 13 11 7 - 54 -
Slam Ducks 15 9 7 15 - 46 -

Χαλαρά και ωραία οι Bonobo!

Την 15η νίκη τους στον έβδομο όμιλο της D2-League πήραν χθες στο ΣΕΦ οι Bonobo, καθώς για την 17η αγωνιστική κέρδισαν τους Slam Ducks με 54-46, με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με πάρα πολλές απουσίες!

Με τους Φουραδούλα και Κόρδα να πετούν φωτιές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 11 και 8 πόντους, αντίστοιχα, οι Bonobo βρέθηκαν μέχρι και στο +10, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 23-15. Ο Μαυροζούμης με 5 πόντους, ο Ισαακίδης με 4 και ο Πολυχρονίδης με άλλους τόσους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της συνάντησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 8 πόντους του Αρμενιάκου και 5 του Παπασωτηρίου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 36-24. Τους Slam Ducks κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Πολυχρονίδης (4π) και Σαραγάς (3π).

Με 8 νέους πόντους του Κόρδα και τρίποντο του Παπασωτηρίου, οι Μαϊμούδες έδειχναν να καθαρίζουν το ματς, όταν και ξέφυγαν στους 18, 47-29. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 47-31, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Σαραγάς, ενώ νωρίτερα 5 πόντους πέτυχε ο Πολυχρονίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 47-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Bonobo διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Φουραδούλα και Κακαλή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 54-46. Για τους Slam Ducks, που παρά την κούραση συνέχιζαν να παλεύουν μέχρι τη λήξη για την ανατροπή, τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν και οι πέντε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/4 βολές, 12/39 δίποντα και 9/26 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/9 βολές, 15/44 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Betsson mvp των Bonobo ο Αρμενιάκος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Πολυχρονίδης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 2/5 βολές, 7/19 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες.

Bonobo (Φουραδούλας): Παπασωτηρίου 10 (1), Φουραδούλας 15 (1), Κόρδας 16 (4), Κακαλής 3 (1), Αρμενιάκος 10 (2), Αντωνόπουλος

Slam Ducks (Ισαακίδης): Σαραγάς 8 (2), Μπουτεράκος 6, Πολυχρονίδης 19 (1), Ισαακίδης 6, Μαυροζούμης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!