17/04/2022
Mpaloniakos 19 22 31 24 - 96 -
Kavlanta Hawks 4 16 10 9 - 39 -

Χαλαρά ο Μπαλονιακός!

Εύκολο απόγευμα είχε ο Μπαλονιακός χθες στον Κολωνό, καθώς για την 20η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League επικράτησε εύκολα των Kavlanta Hawks με 96-39 και πλέον θέλει άλλη μια νίκη για να κλειδώσει και μαθηματικά την δεύτερη θέση!

Από πολύ νωρίς ο Μπαλονιακός έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, καθώς με 9 πόντους του Μπαμπούση, 4 του Λαδιά και 4 του Καρατσαρέα, προηγήθηκε με 19-4. Ο Πέτσας και ο Μπήτρος με 2 πόντους έκαστος βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 41-20, χάρη σε 6 πόντους του Μπαμπούση, 6 του Γούλα, 5 του Χάρου και 3 του Καρατσαρέα. Το δίδυμο Μπήτρου – Πέτσα τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Kavlanta Hawks σε εκείνο το διάστημα, πετυχαίνοντας από 8 πόντους ο καθένας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπαλονιακός, αφού με ακόμη 14 πόντους του Μπαμπούση, 9 του Λαδιά και 5 του Καρατσαρέα, έφτασε στο +42, 72-30. Δεν μπόρεσαν τα Γεράκια να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Πέτσα και τις βοήθειες των Μπήτρου, Ντέμου και Λιώδη. Σκορ τρίτης περιόδου 72-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την παρέα του Λεβεντούρη να επικρατεί με 96-39, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Χάρου, Καρατσαρέα, Δημητροπούλου, Μπαμπούση και Λάδια. Για τους Kavlanta Hawks στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπήτρος και Πέτσας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές, 38/65 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Πήραν 59 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 14/69 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp του Μπαλονιακού ο Μπαμπούσης με 29 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 14/20 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Kavlanta Hawks ο Πέτσας με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές και 8/26 δίποντα. Πήρε 24 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Μπαλονιακός (Λεβεντούρης): Δημητρόπουλος 13 (3), Λεβεντούρης, Γούλας 10, Λαδιάς 17 (1), Καρατσαρέας 16 (1), Μπαμπούσης 29, Ζαγαριώτης, Χάρος 11

Kavlanta Hawks (Τσαντές): Ντέμος 2, Μπήτρος 16 (2), Λιώδης 2, Πέτσας 19, Αλεβίζος, Τσάντες

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!