28/05/2022
Peristeri Wardogs 10 9 17 20 - 56 -
Aballiers 26 6 16 23 - 71 -

Χαλαρά οι Aballiers!

Την πρώτη τους νίκη στον όγδοο όμιλο της Summer D2-League πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Aballiers, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής κέρδισαν τους Peristeri Wardogs με 56-71.

Σαρωτικοί ήταν οι Aballiers στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 14 πόντους του Γραμματικού, δύο τρίποντα του Σωτήρη Θάνου και 4 πόντους του Νίκου Θάνου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 10-26. Ο Τρικαλιώτης με 5 πόντους, ο Θοδωρής Καρακατσάνης με ένα τριποντάκι και ο Σοφός με εύστοχη προσπάθεια μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με δίποντα των Γραμματικού, Παγάνου και Τσαρτσάρα, οι μπλε έφτασαν στο +20, 12-32. Το μόνο που κατάφεραν οι Peristeri Wardogs πριν την ανάπαυλα ήταν να μειώσουν στους 13, 19-32, με τον Τρικαλιώτη να σκοράρει 5 πόντους και τον Σοφό να προσθέτει 4.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Περιστεριώτες συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 4 νέους πόντους του Σοφού, 4 του Αντωνιάδη  και 4 του Τρικαλιώτη, πλησίασαν απειλητικά στους 5, 29-34, 6:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Aballiers αντέδρασαν άμεσα και με 7 πόντους του Σωτήρη Θάνου και 5 του Γραμματικού, πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά 12 πόντων, 36-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Μανώλη διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με εύστοχες προσπάθειες των Γραμματικού, Σωτήρη Θάνου και Νίκου Θάνου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 56-71! Για τα Σκυλιά του Πολέμου στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν στην επίθεση οι Τρικαλιώτης και Χρόνης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/33 δίποντα και 10/38 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/8 βολές, 20/59 δίποντα και 9/25 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος των Peristeri Wardogs ο Σοφός με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/14 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Aballiers ο Γραμματικός με 27 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 7/13 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Καρακατσάνης Κ. 4, Αντωνάκης 2, Καρακατσάνης Θ. 3 (1), Σοφός 12, Χρόνης ο (2), Αντωνιάδης 10 (2)

Aballiers (Μανώλης): Τσαρτσάρας 4, Κρητικός, Μανώλης, Μιτουλάκης 2, Γραμματικός 27 (3), Παγάνος 6, Θάνος Ν. 11 (1), Θάνος Σ. 19 (5)

Τι μας άρεσε: Τόσο η συνολική εικόνα των Aballiers, όσο και η μαχητικότητα των Peristeri Wardogs!