13/03/2024
Couvaliers 12 10 12 6 - 40 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 19 12 12 11 - 54 -

Χαλαρά και ωραία οι Γαλάτες!

Βραδάκι Τετάρτης στο Κάρβουνο, οι Ανυπότακτοι Γαλάτες έλεγξαν το ματς από την αρχή του αγώνα, επικράτησαν σχετικά εύκολα των Couvaliers με 54-40 και έφτασαν στις 11 νίκες.

Χωρίς σκορ παρέμειναν οι Ανυπότακτοι για τα πρώτα 2,5 λεπτά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν ο Πολίτης και ο Σακελλαρίου (3π έκαστος), βάζοντας έτσι σε θέση οδηγού τους Couvaliers. Ο Λαδάς έσπασε το ρόδι από τη γραμμή των βολών για τους Ανυπότακτους, οι οποίοι ξεκίνησαν να βρίσκουν τα πατήματα τους επιθετικά, πλησίασαν με πέντε πόντους του Μαντά και πέρασαν μπροστά με καλάθια του Δούστου και του Καλλούλλη, 12-19.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο, ο Σακελλαρίου συνδέθηκε εκ νέου από τα 6,75 για τους γηπεδούχους, για να έρθουν και να του απαντήσουν ο Δούστος και ο Καλλούλλη από κοντά. Ο Λαδάς με ένα δεξί drive και με ένα σουτ μέσης απόστασης έδωσε για πρώτη φορά μαξιλαράκι ασφαλείας δέκα πόντων στους Γαλάτες, 17-27, οι οποίοι τελείωσαν και σε προνομιακή θέση το δεύτερο δεκάλεπτο, παρά τους πέντε πόντους του Καζάνη.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Σακελλαρίου με ένα καλάθι και φάουλ άνοιξε το σκορ, δίνοντας έτσι το παράδειγμα στους Σμέτη και Βγόντζα και φέρνοντας το παιχνίδι στον πόντο, 30-31. Οι Ανυπότακτοι, αν και έκαναν σωστές επιλογές στο μπροστά μέρος του γηπέδου, δυσκολεύτηκαν να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι, ωστόσο το πέτυχαν μετά τα πρώτα 4:30’ δια χειρός Λαδά και Δούστου. Οι Ανυπότακτοι ξεπέρασαν σχετικά ανώδυνα το αρχικό νεκρό διάστημα τους, καθώς οι δύο ακόμα πόντοι του Σακελλαρίου δεν μείωσαν αισθητά τη διαφορά και διατήρησαν έτσι τα ηνία της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο, 34-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες επικεντρώθηκαν στην άμυνα και βρήκαν σκορ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με τον Πολίτη και τον Ανδρικόπουλο, για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα. Ο Λαδάς και ο Γαλάνης με δύσκολα καλάθια, επανέφεραν το αγαπημένο συν 10 των Γαλατών, 38-48, οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμα τους ως το τέλος και έφυγαν νικητές από το Κάρβουνο με 40-54.

Betsson MVP για τους Ανυπότακτους αναδείχτηκε ο Γιώργος Λαδάς με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 ασιστ, ενώ από τους Couvaliers διακρίθηκε ο Γιώργος Διονύσης Βγόντζας με 12 πόντους, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ.

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος, Βγόντζας 12, Καζάνης 5, Πολίτης 7, Σακελλαρίου 10, Σμέτης 6.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Λαδάς): Diaz-Μαντάς 11, Ανδρικόπουλος 1, Γαλάνης 2, Δούστας 14, Καλλούλλη 6, Λαδάς 20, Μπετχαβάς.

Τι μας άρεσε: Η ηγετική παρουσία του Λαδά όταν το χρειάστηκαν οι Γαλάτες!