14/05/2022
Kavlanta Hawks 10 8 17 15 - 50 -
Retro Pacers 18 27 18 23 - 86 -

Χαλαρή πρεμιέρα για τους Pacers!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον τρίτο όμιλο της Summer D2-League οι Retro Pacers, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισαν εύκολα την πεντάδα των Kavlanta Hawks με 50-86 στο κλειστό του Κάρβουνου!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Kavlanta Hawks στο πρώτο πεντάλεπτο της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Πέτσα προηγούνταν με 8-4. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν μπρος και με 4 πόντους του Λιγνού, 4 του Μπουρμπόν και βοήθειες των Κοκκώνη – Ιωαννίδη, προσπέρασαν με 10-18!

Στην δεύτερη περίοδο οι Retro Pacers σφράγισαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Κοκκώνη, 5 του Βαμβακάρη, 4 του Μπουρμπόν και 4 του Λιγνού, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 27 πόντων, 18-45. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους που πέτυχε ο Παναγιώτης Μπήτρος.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την ομάδα του Χριστοδουλόπουλου να διατηρεί την απόσταση ασφαλείας, 35-63, χάρη σε τρίποντα των Μπουρμπόν, Καζαφέρη και Ιωαννίδη. Ο Παπαδημητρόπουλος με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Kavlanta Hawks στο τρίτο δεκάλεπτο, 4 είχε ο Πέτσας και 3 ο Ντέμος. Σκορ τρίτης περιόδου 35-63!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι κιτρινόμαυροι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 50-86, έπειτα από προσωπικό show του Μπουρμπόν με 19 πόντους! Για τα Γεράκια στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Μπήτρος, Πέτσας, Ντέμος και Παπαδημητρόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/15 βολές, 17/63 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 2/4 βολές, 24/51 δίποντα και 12/33 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 26 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Kavlanta Hawks ο Πέτσας με 17 πόντους (double-double), έχοντας 5/12 βολές, 6/19 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των Retro Pacers ο Μπουρμπόν με 33 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 δίποντα και 7/13 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Kavlanta Hawks (Μπήτρος): Ντέμος 8, Μπήτρος 12 (2), Πέτσας 17, Παπαδημητρόπουλος 13 (1), Αλεβίζος

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Κυριαζής 4, Κοκκώνης 15 (2), Ιωαννίδης 6 (2), Σέλπογλου 2, Βαμβακάρης 5, Καζαφέρης 3 (1), Λιγνός 10, Μπουρμπόν 33 (7), Ράνης 8

Τι μας άρεσε: Το ρεσιτάλ ευστοχίας του Μπουρμπόν από την περιφέρεια!