19/09/2023
Couvaliers 12 13 7 18 - 50 -
Deportivo Faliro 26 17 14 21 - 78 -

Χαλαρή πρεμιέρα για την Deportivo!

Από πολύ νωρίς η Deportivo Faliro πήρε τα ηνία του αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Φελλά, δύο τρίποντα του Μπίμπα, 5 πόντους του Γαρμπή και τρίποντο του Κομνηνού, έχτισε διψήφια διαφορά 14 πόντων, 12-26! Ο Γιώργος Τσιρδήμος με δύο τρίποντα και ο Κούκης με 4 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπίμπας έβαλε άλλα δύο τρίποντα και μαζί με τους 4 πόντους του Φελλά και τους 3 του Κομνηνού, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 25-43. Δεν μπόρεσαν οι Couvaliers να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Κούκη και το τρίποντο του Παναγοδήμου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μαρινάκη, αφού με 5 πόντους του Κακαλέτρη, 4 του Καμακάρη και 3 του Φελλά, έφτασε στο +25, 32-57. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Καζάνη να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Κούκη - Νίκο Τσιρδήμο να προσθέτουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 32-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους "Ισπανούς" να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 50-78, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Καμακάρη, Μαρούσου, Μπίμπα και Γαρμπή. Για τους Couvaliers στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κούκης, Χριστοδούλου, Καζάνης και Γιώργος Τσιρδήμος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 11/41 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 5 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 19/36 δίποντα και 11/34 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 7 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Couvaliers ο Γιώργος Τσιρδήμος με 12 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 2/5 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Deportivo Faliro ο Μαρούσος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Βλαχούλης, Γονιδάκης, Καζάνης 6 (2), Αθανασόπουλος 2, Κούκης 15 (1), Τσιρδήμος Γ. 12 (2), Τσιρδήμος Ν. 2, Σακελλαρίου 2, Παναγοδήμος 3 (1), Χριστοδούλου 8 (2)

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Γαρμπής 10 (1), Κακαλέτρης 7 (1), Καμακάρης 15 (1), Μαρούσος 10, Μαρινάκης, Θεοδωρόπουλος, Λόης, Μπίμπας 12 (4), Φελλάς 15 (2), Ναυπλιώτης 3 (1), Κομνηνός 6 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα!