26/11/2022
Sugar Mountains 9 9 2 14 - 34 -
Capital Con-Trolls 20 15 21 17 - 73 -

Χαλαροί και ωραίοι οι Capital Con-Trolls!

Για την πέμπτη αγωνιστική της κατηγορίας Evolution, οι Capital Con-Trolls δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν την δεύτερη τους νίκη, επί των Sugar Mountains με σκορ 34-73.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν η εισαγωγή, για το τι θα συνέβαινε στο παιχνίδι. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τους Νίκα και Μαυράκη να είναι καυτοί, πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Το 9-20 ήταν ενδεικτικό και μόνο ο Κούτρας, προσπαθούσε να κάνει κάτι απτό στην επίθεση.

Οι Μαυράκης και Νίκας συνέχισαν να σκοράρουν, οι Sugar Mountains με το ζόρι σημείωσαν εκ νέου εννέα πόντους με δράστες ξανά τους Κούτρα και Μπενέκο και το 18-15, κρατούσε ένα μικρό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Εκεί που ουσιαστικά κρίθηκε ο νικητής, ήταν στην τρίτη περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι πέτυχαν όλους κι όλους δύο πόντους, δέχτηκαν εικοσιένα και κάπου εκεί, όλα τελείωσαν. Ο Λυκογιάννης για τους φιλοξενούμενους πέτυχε τρία τρίποντα, το σκορ μοιράστηκε και το 20-56, τα έλεγε όλα.

Στην τέταρτη περίοδο δεν γίναμε σοφότεροι, αφού οι δύο αντίπαλοι ήταν χαλαροί με τον τελικό νικητή να είναι δεδομένο και το τελικό 34-73 αποτυπώνει το τι συνέβη στο παρκέ Ανδρέας Παπανδρέου.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Νίκας με 14 πόντους (2/5 βολές, 6/10 δίποντα), 17 ριμπάουντ (5 επ., 12 αμ.), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Οι νικητές μέτρησαν 9/12 βολές, 23/49 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 56 ριμπάουντ (20 επ., 36 αμ.), 17 ασίστ, 17 λάθη, 13 κλεψίματα και 5 κοψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 1/6 βολές, 9/37 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 31 ριμπάουντ (14 επ., 17 αμ.), 7 ασίστ, 19 λάθη και 10 κλεψίματα.

Sugar Mountains (Μούχτης): Κολοβός, Κούτρας 6, Μολώνης, Μούχτης, Μπάρλας 3, Μπενέκος 5 (1), Πέππες 6, Ψαλλίδας 14 (4).

Capital Con-Trolls (Θεοδώρου): Ασλανίδης 13, Γούλας 2, Θεοδώρου, Κατσάτσος 6, Λυκογιάννης 21 (4), Μαρζάβας Αναστάσης, Μαρζάβας Παναγιώτης 1, Μαυράκης 16 (2), Νίκας 14, Ξανθάκης.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα των Capital Con-Trolls καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, παρά τη διαφορά δυναμικότητας