17/11/2023
Τα Βουνά 11 17 9 20 - 57 -
TECHbuddy 17 17 17 12 - 63 -

Χαλάρωσαν στο τέλος οι πρωταθλητές, όμως δεν τους κόστισε τη νίκη

Βουνά και TECHbuddy αναμετρήθηκαν στο Promitheas Park σε ένα παιχνίδι μεγάλου ενδιαφέροντος. Αμφότερες οι ομάδες παρατάχθηκαν με κάποιες απουσίες, συνεπώς υπήρχαν κενά διαστήματα για τις δύο πλευρές σε διάφορα σημεία του αγώνα. Εν τέλει, η ομάδα του Γιάννη Βαλέρη έφυγε νικήτρια με 57-63.

Στο πρώτο μέρος, οι TECHbuddy μπήκαν πολύ δυναμικά και κατάφεραν να ελέγχουν απόλυτα το ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 11-17, με τη διαφορά των 6 πόντων να αντικατοπτρίζει την εικόνα των δύο ομάδων έως τότε. Μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι νταμπλούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και φρόντισαν να διευρύνουν τη διαφορά στο +14 (20-34), παίζοντας όμορφο και ολοκληρωμένο μπάσκετ. Πλέον, τα πράγματα γίνονταν αρκετά δύσκολα για την ομάδα του Παναγιώτη Λιόλιου, όπου έπρεπε να δούμε ριζικές αλλαγές για να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, είδαμε το ρυθμό να είναι γρήγορος και στις δύο πλευρές με τα σουτ να μπαίνουν σε υψηλά ποσοστά. Τα Βουνά προσπαθούσαν να μειώσουν, όμως Λαγοπάτης και Γεράνιος έκαναν τα πάντα για να κρατήσουν τη διαφορά. Το σκορ της τρίτης περιόδου σταμάτησε στο 37-51. Με την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για την τελευταία περίοδο, φαινόταν πως κάτι είχε αλλάξει στην ψυχολογία των Βουνών. Πλέον ήταν δεδομένο πως θα διεκδικούσαν τον αγώνα και το ροζ φύλλο έως το τέλος. Κατάφεραν σε πολλά σημεία να φτάσουν κοντά, όμως η εμπειρία των TECHbuddy δεν τους επέτρεψε να ολοκληρώσουν ένα συγκλονιστικό comeback, και έτσι το παιχνίδι έληξε στο 57-63.