18/10/2019
Souvlakers 16 9 11 25 - 61 -
All-D Blacks 5 4 3 6 - 18 -

Χαλαρότατα οι Souvlakers!

Οι All-D Blacks κατέβηκαν στο γήπεδο με τη νοοτροπία «να μη μηδενιστούμε», δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μπουν στο παιχνίδι και οι Souvlakers πήραν μία από τις πιο άνετες νίκες στην ιστορία τους στο Basketaki, κάνοντας το 2-3 στην Elite, αφήνοντας παράλληλα τους «γκρι» στον πάτο, με πέντε ήττες σε πέντε ματς!

Η ταχύτητα γενικά ήταν χαλαρή και ο κόουτς Μάνος Ποντίκης είχε καταλάβει, βλέποντας το ρόστερ των αντιπάλων του, ότι οι Σουβλέικερς θα είχαν το πάνω χέρι, οπότε δεν χρειάστηκε καν να… φωνάξει και οι Αγγελόπουλος (τρία τρίποντα), Τοκατλίδης, Σαρρής έκαναν τα βασικά στην πρώτη περίοδο, η οποία έκλεισε στο 16-5, με τους «Όλντιζ» να στηρίζονται στον Καλύβα, που όμως είχε καλή άμυνα πάνω του.

Από τη δεύτερη περίοδο φάνηκε το… πού πάει το ματς και οι Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Σαρρής χωρίς να κοπιάσουν ιδιαίτερα στην επίθεση διαμόρφωσαν το 25-9 για τους «κίτρινους» στο ημίχρονο, με τον Τσιφτσή να επιστρέφει στο παρκέ ύστερα από σχεδόν δέκα μήνες, αλλά χωρίς να σκοράρει, έχοντας από πλευράς Blacks τους Δημήτρη και Γιώργο Δρελιώζη να βάζουν από ένα καλάθι, σε ένα διάστημα που αρκούσε η καθαρή άμυνα των γηπεδούχων για να κυλήσει εκεί που κύλησε.

Παρόμοια η κατάσταση και σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με τους Souvlakers να πατάνε γκάζι ανά τρίλεπτα και να φτάνουν σταδιακά στους 61 πόντους (36-12 το τρίτο δεκάλεπτο), με Ερρίκο Barkshire και Γεωργίου να είναι οι πιο παραγωγικοί και τους Σουρουλίδη, Τζαβάρα, Αγγελόπουλο, Σαρρή να βοηθούν στο να ολοκληρωθεί το παιχνίδι στο 61-18, αφού οι Μπλακς… δεν την πάλευαν με τόσες απουσίες και πλέον… παλεύουν να μαζέψουν κόσμο στα επόμενα ματς, για να πουν ότι παίζουν ανταγωνιστικά.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Λάμπρος Γεωργίου με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, με τους «κίτρινους» να έχουν συνολικά 18/48 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 1/7 βολές, 59 ριμπάουντ (18-41), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ, ενώ οι «γκρι» τελείωσαν το ματς με 7/36 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 1/6 βολές, 32 ριμπάουντ (2-30), 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Souvlakers (Ποντίκης): Γεωργίου 15, Αγγελόπουλος 15 (5), Σαρρής 10 (12 reb), Ερρίκος 10 (11 reb), Σουρουλίδης 4, Τζαβάρας 4, Τοκατλίδης 3 (1), Τσιφτσής

AllD Blacks (Σβύρος): Γ. Δρελιώζης 9, Καλύβας 5 (1), Δ. Δρελιώζης 2, Τέντζερης 2, Μοσκαχλαϊδής, Σβύρος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η επιστροφή του Στέλιου Τσιφτσή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις των «Σουβλακερών», για να πάρει σιγά σιγά τα πάνω του και να τον δούμε στην κατάσταση που τον αφήσαμε πέρυσι!