63
BBC 18 13 15 17 - 63 -
Deflections 15 27 17 21 - 80 -

Χαλούδης, ο τοξοβόλος!

Την πρώτη τους νίκη στον πέμπτο όμιλο της Summer Master League πήραν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι Deflections, οι οποίοι επικράτησαν των μαχητικών BBC με 63-80, έχοντας σε μεγάλα κέφια των Χαλούδη που σταμάτησε στους 19 πόντους με 5/6 τρίποντα!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους BBC να προηγούνται με 18-15, έπειτα από 7 πόντους του Κεραμιδά και τρίποντο του Δελή. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Χαλούδης (5π), Οικονομάκος  (4π) και Καραντζούνης (3π).

Στην δεύτερη περίοδο οι Deflections ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Χαλούδη (11π), Νικολαΐδη (5π) και Στέργιου (4π), έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 31-42. Πρόβλημα άμυνα αντιμετώπιζαν σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, με τους Κεραμιδά και Σακελλαρίου να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την ομάδα του Χειράκη να φτάνει μέχρι και στο +15, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 46-59, μετά από 4 πόντους του Κατσαρού, 4 του Μαζιώτη και τρίποντο του Σαλονικίδη. Τους ασπρόμαυρους διατήρησαν ζωντανούς στην τρίτη περίοδο οι Βούλγαρης και Χρήστου με 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 46-59!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Χειράκη, αν και είδε τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 7, 61-68, πάτησε εκ νέου γκάζι στο φινάλε και με τους Καραντζούνη (10π), Χαλούδη (5π) και Κατσαρό (3π) να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασε στη νίκη με 63-80. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε για τη μεγάλη ανατροπή οι BBC, ωστόσο τόσο οι 5 πόντοι του Σκαμάγκου, όσο και οι βοήθειες που πήρε από τους Κρόκο, Χρήστου και Σακελλαρίου δεν ήταν αρκετά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/19 βολές, 24/61 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 8/22 βολές, 21/47 δίποντα και 8/22 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος των BBC ο Σακελλαρίου με 13 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 5/10 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Hall of Brands mvp των Deflections ο Χαλούδης με 19 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 5/6 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

BBC (Κρόκος): Βούλγαρης 10, Κρόκος 6, Σκαμάγκος 7 (1), Χρήστου 6, Δελής 3 (1), Σακελλαρίου 13, Κεραμιδάς 16 (1), Δάλλας 2

Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 7, Νικολαΐδης 5 (1), Σαλονικίδης 4 (1), Χαλούδης 19 (5), Μαζιώτης 8, Καμπάς, Στέργιου 10 (1), Οικονομάκος 8, Καραντζούνης 19 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Deflections, όσο και η μαχητικότητα των BBC!