23/02/2020
Δαλάι Κλάμα 8 5 18 19 - 50 -
Transporters 10 5 19 20 - 54 -

Χαμόγελα μετά από καιρό στους Transporters!

Μετά από ένα ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, οι Transporters επικράτησαν δύσκολα των Δαλάι Κλάμα με 50-54 και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις διαδοχικές ήττες στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2-League!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Transporters να προηγούνται με 8-10, χάρη σε 4 πόντους του Μαργαρίτη, 3 του Θεοδωρόπουλου και 2 του Γκέου. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά  οι Μάγος, Μπέης, Κρινής και Κλούτσος με 2 πόντους ο καθένας.

Ακόμη πιο κλειστό, αλλά και πάλι ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους με 13-15, μετά από τρίποντο του Κορώση και δίποντο του Σιώτα. Το δίδυμο Τσιάρα – Ντεμελή έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των Δαλάι Κλάμα σε εκείνο το διάστημα με 2 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κλούτσος και Κρινής πήραν μπρος και με 8 πόντους του πρώτου και 6 του δευτέρου, οι πράσινοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 22-17, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 24-23. Στην συνέχεια της περιόδου η παρέα του Βρύση αντέδρασε και με 8 πόντους του Σιώτα, αλλά και 5 του Γκέου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 31-34!

Μάχη σώμα με σώμα παρακολουθήσαμε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Transporters ήταν πιο αποτελεσματικοί και με προσωπικό show του Κορώση με 9 πόντους και σημαντική βοήθεια  του Μαργαρίτη με 7 ,οδήγησαν την παρέα τους στη νίκη με 50-54. Πάλεψε για το συγκρότημα του Μπουρελάκου στο φινάλε ο αρχηγός Μάγος, ωστόσο τόσο τα δύο δικά του τρίποντα, όσο και οι 6 πόντοι του Κλούτσου δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 11/45 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/17 βολές, 16/40 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Δαλάι Κλάμα ο Κλούτσος με 16 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/8 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Transporters ο Σιώτας με 11 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 3/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 4, Μιχόπουλος 2, Κρινής 12 (1), Κλούτσος 16 (3), Μπέης 6 (1), Ντεμελής 2, Μάγος 8 (2), Μπαλατσός, Χατζάκης

Transporters (Κοκόσης): Θεοδωρόπουλος 3, Σιώτας 11 (1), Κοκόσης 4, Βρύσης 2, Κορώσης 14 (3), Μαργαρίτης 13, Χούλης, Γκέος 7

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό!