27/03/2024
Griffins 20 19 11 17 10 77 -
Brazzerzz Beachterzz 19 10 17 21 2 69 -

Με χαμόγελα κλείνει η χρονιά των Griffins!

Η αλήθεια είναι πως όποιος και να κέρδιζε στην αναμέτρηση των Griffins με τους Brazzers Beachterzz θα ήταν... δίκαιο, με την παρέα του Χρόνη όμως να παίρνει εν τέλει τη νίκη με σκορ 77-69 στην παράταση.

Ο διαιτητής έκανε το τζάμπολ και ήταν ξεκάθαρο πως θα βλέπαμε ένα παιχνίδι uptempo, καθώς και η διάθεση των ομάδων αλλά και το γεγονός ότι ήταν αδιάφορες βαθμολογικά, οδηγούσαν σε αυτό. Ο Βιλτανιώτης περίμενε υπομονετικά τη μπάλα πίσω από τα 6.75, με τον Στέφανο τον Κοτσόλη να είναι καλός σε σκορ αλλά και δημιουργία καθώς πήρε πολλές μπάλες στα 4-5 και αποφάσιζε για την εξέλιξη των επιθέσεων των Griffins. Τα 4 τρίποντα από Ζώτο και Δημητριάδη ανέβασαν τους φιλοξενούμενους, με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει πίσω με 20-19, καθώς Καβακάκης και Παπαδόπουλος απάντησαν με τον ίδιο τρόπο. Η μπάλα συνέχιζε να γυρνάει καλά στην επίθεση των "μπλε", με τον Χρόνη να μπαίνει και με 2 σουτ μέσης απόστασης να επεκτείνει το προβάδισμά τους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-29 για Griffins.

Μετά ήρθαν τα πολλά λάθη! Κάποιες βιαστικές επιλογές αλλά και η μπόλικη αστοχία έκαναν την εμφάνισή τους. Ο Ζαχαρτσένκο μπήκε ζεστός, άμεσα βοήθησε και οι Βγενόπουλος Α. και Δημητριάδης δεν κάθισαν με... σταυρωμένα χέρια... Απάντησαν, με τον δεύτερο να είναι η λύση για τους Beachterzz, με την τρίτη περίοδο να τους βρίσκει πίσω με 50-46. Το παιχνίδι πήγε έτσι μέχρι τέλους, καθώς κανένας από τους δύο δεν ήθελε να τα... παρατήσει, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση (67-67), όπου εκεί το 10-2 των γηπεδούχων δε βρήκε απάντηση από τους "μωβ", με τη νίκη να πηγαίνει στα χέρια των Griffins, με τελικό σκορ 77-69.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Κοτσόλης με 20 πόντους, 24 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βασίλης Δημητριάδης με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα, ένα λάθος.

Griffins (Χρόνης): Βιλτανιώτης 11, Ζαχαρτσένκο 6, Καβακάκης 10, Καραγιάννης 4, Κοτσόλης 20, Παπαδόπουλος 22, Χρόνης 4.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος Α. 8, Βγενόπουλος Π. 5, Δημητριάδης 22, Δριβάκος 4, Ζώτος 16, Μπότσαρης 2, Πιστεύος 8, Πολυχρονόπουλος 4.

Τί μας άρεσε: Ο ρυθμός του αγώνα!