21/10/2020
Sacatemento Kings 14 13 19 13 - 59 -
Reload 9 18 17 8 - 52 -

Χαμογέλασαν στο τέλος οι Sacatemento Kings!

Σε ένα πολύ δυνατό και μπασκετικό παιχνίδι, οι Sacatemento Kings επικράτησαν των Reload με 59-52 για την έκτη αγωνιστική της Elite League και πήραν την τρίτη τους νίκη, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στην δεύτερη φετινή του απώλεια βαθμών.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Sacatemento Kings στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Γουρνά και 4 του Παπαγιαννακόπουλου, προηγήθηκαν δύο φορές με 7 πόντους, 12-5 και 14-7. Το σκορ της πρώτης περιόδου, 14-9, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μπουφούνος με το δεύτερο συνεχόμενο καλάθι του, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Ορέστης και ένα δίποντο ο Φραντζέσκος Κοσμίδης.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με τους Reload να βρίσκουν τα πατήματά τους και με δράστες στην επίθεση τους Ορέστη (5π), Πανταζή (4π) και Βεργόγιαννη (3π), έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 27-27. Η τριπλέτα Χαραλαμπίδη, Σιρόγλου και Ιατρού έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο, με 3 πόντους έκαστος.

Με τον Χαλούδη να παίρνει μπρος και να πετυχαίνει 8 πόντους στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Περιβολάρη πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 6 πόντων, 36-42, 3:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Βασιλιάδες αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου και με 8 πόντους του Σιρόγλου, 5 του Τσιρίδη και 4 του Γουρνά, προσπέρασαν με 46-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Η αντεπίθεση της παρέας του Σιάννα συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με ηγετική εμφάνιση του Σιρόγλου με 8 πόντους και βοήθειες των Χαραλαμπίδη – Παπαγιαννακόπουλου, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 59-52! Δεν μπόρεσαν οι Reload να απειλήσουν ουσιαστικά τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, με τους Χαλούδη και Λουφόπουλο να ξεχωρίζουν με 4 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/18 βολές, 15/47 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 2 κοψίματα και 12 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/6 βολές, 22/49 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Sacatemento Kings ο Γουρνάς με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές και 5/11 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και 1 τάπα, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Reload ο Πανταζής με 6 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Sacatemento Kings (Σιάννας): Χαραλαμπίδης 8, Γουρνάς 14, Τσιρίδης 7 (1), Παπαγιαννακόπουλος 6, Πάλλης, Σιρόγλου 19 (4), Χριστόπουλος 2, Ιατρού 3

Reload (Περιβολάρης): Ορέστης 10 (2), Λουφόπουλος 4, Κοσμίδης Γ., Τριχιάς 3, Λιλής, Σούλτης, Πανταζής 6, Μπουφούνος 4, Κοσμίδης Φ. 6, Πάτερος, Βεργόγιαννης 5, Χαλούδης 14

Τι μας άρεσε: Η υπεροχή των Sacatemento Kings μέσα στο ζωγραφιστό και η αντεπίθεση που έκαναν από τα μέσα της τρίτης περιόδου!