16/12/2022
Pressof BC 14 16 9 18 - 58 -
Μίνωες 15 12 15 14 - 56 -

Χαμογέλασε η Pressof στο φινάλε!

Σε ματς θρίλερ που διεξήχθη την Παρασκευή το βράδυ στο Athens Sports Hall, η Pressof κέρδισε δύσκολα τους Μίνωες και έκανε τρεις τις νίκες της στην Evolution.

Εξαιρετικοί ήταν οι Μίνωες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με καλάθια του Γκατζιά και του Κυριακόπουλου πήραν ένα πολύ καλό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν σημάδια αντίδρασης με τον Αντωνουσάκη και τον Παπαθανασίου και επέστρεψαν στο ματς. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Μίνωες στο +1 (14-15).

Με την είσοδο του Νομικού και την θετική παρουσία του Παραρά, η Pressof κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να το διατηρήσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (30-27). Οι Μίνωες μπορεί να τα πήγαιναν καλά στην επίθεση με τους Αλεξόπουλο και Παγώνα να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως η κακή αμυντική τους λειτουργία άρχισε να τους προβληματίζει.

Οι Μίνωες παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στην επανάληψη, "έσφιξαν" την άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία του Γκατζιά στο ζωγραφιστό και με επιμέρους σκορ 9-15 απέκτησαν προβάδισμα βραχείας κεφαλής. Οι "Πειραιώτες" που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Παραρά έγιναν αρκετά προβλέψιμοι στο παιχνίδι τους. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 39-42.

Το ντέρμπι όπως ήταν λογικό συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τον Τσορτό να έρχεται από τον πάγκο και να βάζει μεγάλα καλάθια σε κρίσιμα σημεία η Pressof προηγήθηκε με 55-50. Ο Παπαστάμος έδωσε τις δικές του απαντήσεις και με 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 55-56. Τελικά, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Pressof καθώς ο Παγώνας έκανε αδικαιολόγητα αντιαθλητικό φάουλ στον Νομικό στα 3", ο γκαρντ των γηπεδούχων έβαλε τις βολές, ο Παπαθανασίου στην επαναφορά κέρδισε φάουλ, έβαλε με την σειρά του μία βολή και έγραψε το τελικό 58-56. Έτσι, η ομάδα του Μπαλάσκα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-4, αφήνοντας την ομάδα του Παπαστάμου στο 2-5.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παραράς με double double και 13 πόντους (6/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/6 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/49 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 6/18 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/38 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 17/20 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Pressof (Μπαλάσκας): Αντωνουσάκης 10, Βρεττός 3 (1), Κρασσάς, Μακαρίτης 2, Νομικός 11 (1), Παπαθανασίου 7 (2), Μπαλάσκας, Παραράς 13, Τσορτός 12 (2)

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος 2, Βλάχος 2, Γιαννακόπουλος 1, Γκατζιάς 16, Δημόπουλος 10, Κυριακόπουλος 10 (2), Μάρκος, Παγώνας 7 (1), Παπαστάμος 8

Τι μας άρεσε: Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε με εναλλαγές στο σκορ, ένταση και αγωνία μέχρι τέλος.