11/02/2024
Blastiakos 9 16 20 7 19 71 -
Saint Pauli 13 11 14 14 14 66 -

Χαμογέλασε στην δεύτερη παράταση ο Blastiakos!

Παρά την βαθμολογική διαφορά, η Saint Pauli έκανε δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 9-13 χάρη στο τρίποντο του Λεμονίδη και τα δίποντα των Πιτένη, Παναγόπουλου και Δήμα. Για τους γηπεδούχους οι Σωτηρίου και Θεοδωρομανωλάκης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Blastiakos με την είσοδο του Παντελάκη, απέκτησε ενέργεια τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, έκανε την ανατροπή και πήρε προβάδισμα βραχείας κεφαλής (25-24)  στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, "χτύπησαν" από την περιφέρεια με τους Σωτηρίου και Αναστασόπουλο και εκτόξευσαν την διαφορά στο +7 (45-38). Οι επιθετικές εμπνεύσεις των Κονταρίδη και Παναγόπουλου ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια χαλάρωσης και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν στο απόλυτο, μειώνοντας με τον Παναγόπουλο σε 52-51, 2' πριν το φινάλε. Ο Παναγόπουλος μάλιστα λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ισοφάρισε σε 52-52. Ο Blastiakos δεν κατάφερε να βγάλει επίθεση στην τελευταία φάση και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και έδιναν μάχη για κάθε κατοχή. Ο Παντελάκης από την μία και οι Παναγόπουλος - Παλαιολόγος από την άλλη, τράβηξαν το κουπί στην επίθεση, σημειώνοντας από 8 πόντους (60-60). Κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε δεύτερη παράταση.

Μ' ένα επιμέρους σκορ 11-6 και μεγάλα τρίποντα των Τροχαλιά και Αβαγκιάν, οι γηπεδούχοι κατάφεραν εν τέλει να πάρουν τη νίκη, να επιστρέψουν στον δρόμο των επιτυχιών. Η Saint Pauli πάλεψε με νύχια και με δόντια για τη νίκη, έκανε σπουδαία εμφάνιση και γνώρισε στις λεπτομέρειες την ήττα που την αφήνει σε δεινή βαθμολογική θέση.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παντελάκης με double double και 18 πόντους.

Blastiakos (Γεροντάκης): Αβαγκιάν 5 (1), Αναστασόπουλος 3 (1), Γεροντάκης, Θεοδωρομανωλάκης 8 (1), Παντελάκης 18 (1), Σωτηρίου 16 (2), Τροχαλιάς 18 (1), Τσιγκάκος 3

Saint Pauli (Καραμπάς): Αντωνάτος 3 (1), Δήμας 5, Καραμπάς 2, Κονταρίδης 8 (1), Λεμονίδης 8 (2) Παλαιολόγος 6 (2), Παναγόπουλος 20 (2), Πιτένης 9 (1), Τζοβάρας 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η θέληση που έδειξαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη.