17/10/2021
Anonymous BC 12 9 16 16 - 53 -
Ellinoroston Celtics 10 6 16 4 - 36 -

Χαμογέλασε το Χειλάκη των Anonymous!

Δύο στα δύο για τους Anonymous στον τέταρτο όμιλο της Development2 League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν τους μαχητικούς Ellinoroston Celtics με 53-36 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Ellinoroston Celtics στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Χατζηγιάννη και τρίποντα των Φυλακτού – Κοσκίνα, προηγούνταν με 2-10, 3:40 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ξύπνησαν στο φινάλε του δεκαλέπτου και με δύο τρίποντα του Μπουτσικάκη, αλλά και βοήθειες των Δρακόπουλου – Φιλαρτζή, προσπέρασαν με 12-10!

Στην δεύτερη περίοδο ο Δρακόπουλος έβαλε μπρος τις μηχανές του και με 7 δικούς του πόντους, έστειλε τους Anonymous στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 21-16. Τους φιλοξενούμενους κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Κατσιράκης, πετυχαίνοντας 5 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι επιθέσεις των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο λόγο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους με 37-32, χάρη σε 5 πόντους του Χειλάκη, 4 του Δρακόπουλου και τρίποντο του Μπουτσικάκη. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι πράσινοι, με τον Κατσιράκη να σκοράρει ακόμη 8 πόντους και τους Χατζηγιάννη – Φυλακτό να βρίσκουν στόχο έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 37-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι No Name είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με ακόμη 4 πόντους του Χειλάκη και τρίποντα των Μπουτσικάκη – Αρναούτη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 53-36. Για τους Celtics στα τελευταία λεπτά ένα τριποντάκι έβαλε ο Κοσκίνας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 16/45 δίποντα και 6/31 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/8 βολές, 8/31 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των Anonymous ο Χειλάκης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Ellinoroston Celtics ο Κατσιράκης με 13 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 5/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Anonymous (Φιλαρτζής): Στεφανάτος 4, Αρναούτης 5 (1), Ελευθεριάδης 4, Αλεφαντινός, Μπουτσικάκης 12 (4), Φιλαρτζής 2, Τριανταφύλλου 2, Δρακόπουλος 13, Χειλάκης 11 (1), Τζουβάρας

Ellinoroston Celtics (Τσίλης): Φυλακτός 6 (2), Χατζηγιάννης 9 (1), Ασημάκος, Τσίλης, Δαυίδ, Παπαϊάκος, Κατσιράκης 13, Κοσκίνας 8 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο η ηγετική εμφάνιση του Χειλάκη, όσο και η πολύ καλή εικόνα που παρουσίασαν οι Ellinoroston Celtics για τρία δεκάλεπτα!