02/04/2023
Agrinio Cava Beers 10 19 20 18 - 67 -
Pharmaco Team 16 10 18 13 - 57 -

Ξανά στον τελικό οι Dr. Pharmacy

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 67-57, οι Dr. Pharmacy προκρίθηκαν στο τελικό του Basketaki Agrinio για δεύτερη συνεχόμενη φορά αφού ξεπέρασαν τις παγίδες της Pharmaco Team.

Με ένα γρήγορο 8 - 0 η ομάδα της Pharmaco Team ξεκίνησε στην πρώτη περίοδο. Γρήγορα όμως η Dr Pharmacy μετά από τάιμ άουτ του Θανάση Zαμπάρα μάζεψαν το σκορ με επιθετική άμυνα. To τρίποντο όμως σχεδόν από τη σέντρα του Ηλία Τσιτσικάου στην εκπνοή έκανε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου 10 - 16.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ ένταση στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες προσπαθούσαν μέσα από τη ρακέτα να σκοράρουν. Παρά το 16-7 σερί που έτρεξαν οι Dr. Pharmacy, τα μεγάλα τρίποντα του Τσουκαλά και του Αραχωβίτη έφεραν τις ομάδες στο 29-26 του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε σκληρή μάχη σώμα με σώμα για τις 2 ομάδες. Παρά τον τραυματισμό του Ηλια Τσιτσικάου η ομάδ της Pharmaco Team έμεινε κοντά στο σκορ με νύχια και με δόντια βγάζοντας πάθος και ψυχή σε κάθε φάση. Ωστόσο ξανά ένα τρίποντο του Λευτέρη Αραχωβίτη στο τέλος του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 49 - 44 για τους Dr. Pharmacy.

Την τελευταία περίοδο η συνεχόμενη πίεση και το rotation των Dr’s έφερε την κούραση των λαβωμένων Pharmaco που δεν βρήκαν απαντήσεις στην τελική επίθεση. Το 67 – 57 έφερε το φαβορί στον τελικό αλλά και στους ηττημένους την γλυκόπικρη γεύση της ομάδας που από τελευταία πέρυσι έφτασε φέτος στην τετράδα βάζοντας πολύ δύσκολα στο μεγάλο φαβορί για το πρωτάθλημα.

Για τους νικητές Dr. Pharmacy o Αραχωβίτης και ο Βασιλείου έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι ωστόσο Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Γιώργος Διαμάντης με το γεμάτο παιχνίδι του σε άμυνα και επίθεση με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 2 κλεψίματα. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν ο τραυματίας Ηλίας Τσιτσικάος, ο Νίκος Τσουκαλάς και ο ογκόλιθος Πάνος Κουδούνας με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 2 κλεψίματα και 4 κοψίματα!

Τι μας άρεσε: Με όλα τα «όπλα της» σε καλή κατάσταση η ομάδα των Dr. Pharmacy έδειξε έτοιμη για τον τίτλο.

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός στη γάμπα του πρωταγωνιστή ως τότε Ηλία Τσιτσικάου μας στέρησε μια συγκλονιστική όπως φαινόταν συνέχεια στον ημιτελικό.

Dr. Pharmacy: (Θανάσης Ζαμπάρας) Αραχωβίτης 22 (3), Βασιλείου 19, Διαμαντής 9 (1), Καλλιακμάνης 2, Κολοβός, Παρθένης 9, Ρέντζιος 6, Τριμπόνης, Φραγγελάκης.

Pharmaco Team: (Γιάννης Κονιδάρης) Αλιφέρης 2, Βάτσιος 6, Καρτσακλής, Κουδούνας 14, Πανταζής, Σταμούλης 7 (1), Τσιτσικάος 17 (4), Τσουκαλάς 8 (2), Χολής 3(1).