61
Salonica Titans - - - - - 49 -
MnP - - - - - 61 -

Ξαναχτίζουν σερί οι MNP!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους MnP να παίζουν με μεγάλη αυτοπεποίθηση. Κατάφεραν να στείλουν την διαφορά στο 8-16 (double score), αλλά ένα σερί 6-0 των Τitans έριξε την διαφορά στους 2 πόντους (14-16) Οι δύο ομάδες φάνηκαν να θέλουν να παίξουν με περισσότερη σιγουριά, οπότε δεν "κυνήγησαν" πολύ το τρίποντο και δραστηριοποιήθηκαν κατά κόρον μέσα στην αντίπαλη ρακέτα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το χρονικό σημείο κατά το οποίο το παιχνίδι "άνοιξε". Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να επενδύουν περισσότερο στο τρίποντο ντο παιχνίδι τους, κάτι που λειτούργησε με επιτυχία, λαμβάνοντας υπόψιν τις αναλογίες και το τέμπο στο σκοράρισμα. Οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο γρήγορα, κάτι που ευνόησε τους MNP και τον ήδη υπάρχοντα ρυθμό υπέρ τους (14-19)

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά "ξέφυγε" για τους MnP. Εκμεταλλεύτηκαν σε πολύ μεγάλο βαθμό τη νευρικότητα και αστοχία των αντιπάλων τους, κάτι που τους έδωσε την ώθηση να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να σκοράρουν εύκολους πόντους. Έχοντας πια και την ψυχολογία και το σκορ και το momentum με το μέρος τους, αποφάσισαν να δοκιμάσουν την τύχη τους και εκτός της γραμμής των 6.75, κάτι που τους ευνόησε και συνέβαλε περαιτέρω στην αύξηση της ήδη υπάρχουσας υπέρ τους διαφοράς (11-17).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε "ανοίξει" πλέον για τα καλά. Οι δύο άμυνες χαλάρωσαν και σχεδόν άπαντες έπαιξαν πιο ελεύθερα. Οι MnP έτρεξαν και πάλι στο ανοιχτό γήπεδο όπως και στην προηγούμενη περίοδο και έδειξαν να έχουν μεγάλη αυτοπεποίθηση καθώς και εμπιστοσύνη στον εαυτό τους. Το σκορ παρέμεινε χαμηλά, αποτέλεσμα της κούρασης των δύο ομάδων κάτι που οδήγησε το επι μέρους σκορ της περιόδου να λήξει στο 10-9.

Ο Κωνσταντίνος Δάλπας ήταν αυτός που απέσπασε τον τίτλο του Bettson Greece MVP, καθώς σε 28 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 16 πόντους, 13 ριμπάουντ (2 επιθετικά), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ για 2 λάθη (28EFF)

MnP: Ιακωβίδης 12, Κιοσέογλου 8, Λάσκος 2, Μόκκας 18, Ορφανίδης 2, Στρούζας 3

Ο διακριθείς εκ των Salonica Titans ήταν ο Νικόλαος Καλαθάς, ο οποίος σε 31 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 12 πόντους , 6 ριμπάουντ (1 επιθετικό), 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ για 1 λάθος (13EFF)