03/01/2024
Χάνειball 15 25 14 15 - 69 -
Circle BC 5 12 29 14 - 60 -

Ποδαρικό με το δεξί έκανε η Χάνειball!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, για το πρωτάθλημα της Development League, η Χάνειball αν και απώλεσε διαφορά είκοσι τριών πόντων, άντεξε στην πίεση που της άσκησε η Circle έφτασε πανάξια στην νίκη με σκορ 69-60, παίρνοντας παράλληλα μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου!

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς εκμεταλλευόμενοι το νωθρό ξεκίνημα των μωβ, την εξαιρετική τους άμυνα αλλά και την απόδοση των Κωνσταντίνου Χριστόπουλου και Γιαννακή έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 15-5!

Τo δεύτερο δεκάλεπτο αποτέλεσε ένα από τα καλύτερα επιθετικά της Χάνειball στην διοργάνωση! Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έξω από τη γραμμή των 6.75 και με τους Μπελεφάντη και Γεωργίου να ηγούνται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το εμφατικό 40-17!

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena εντελώς μεταμορφωμένοι! Οι παίκτες του Γεωργίου πίεσαν σε όλα τα μήκη και πλατύ του γηπέδου, υποχρέωσαν τον αντίπαλο τους σε λάθη, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, με αποτέλεσμα από τους δεκατέσσερις πόντους του πρώτου ημιχρόνου να πετύχουν είκοσι εννιά σε μια περίοδο και να κλείσουν τη προτελευταία στροφή στο μείον οκτώ(54-46).

Στη τέταρτη περίοδος οι φιλοξενούμενοι αύξησαν ακόμη περισσότερο την ένταση στην άμυνα τους και με έξι αναπάντητους πόντους μείωσαν σε 52-54! H Χάνειball αντέδρασε άμεσα, καθώς με τον Κωνσταντίνο Χριστόπουλο να πετυχαίνει πέντε προσωπικούς πόντους, έβαλε τα θεμέλια, ώστε να φτάσει σε μια πανάξια νίκη με σκορ 69-60!

Betsson MVP ο Γιώργος Γιαννακής  με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ανδρέας Μπακόπουλος είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Η Χάνειball είχε 17/36 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 14/23 βολές, 35 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 22 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 22/49 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 10/16 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 17 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

Χάνειball(Κωνσταντίνος Χριστόπουλος): Γεωργίου 8, Γιαννακής 18, Κότσιφας 7, Μπελεφάντης 2, Κωνσταντίνος Χριστόπουλος 20, Δημήτρης Χριστόπουλος 7, Κωνσταντίνος Σερ Χριστόπουλος 4, Χατζηνικολής 3.

Circle(Αλεξόπουλος): Ζαφειρόπουλος 4, Καλούδης 7, Μανσόλας 17, Ματσούκας, Μπακόπουλος 13, Παπαχρήστου 1, Χατζηγιαννίδης, Λάμπρου 18.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών!