13/10/2021
Χάνειball 10 17 6 10 - 43 -
Cosa Nostra 6 12 17 11 - 46 -

Χάνειball ημίχρονο, Cosa Nostra τελικό!

Η Cosa Nostra ξεκίνησε με νίκη την φετινή της προσπάθεια στο πρωτάθλημα της Development 2 καθώς επικράτησε της Χάνειball με 43-46 κάνοντας ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, η Cosa Nostra δεν τα παράτησε και στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να προσπεράσει την Χάνειball και να πετύχει την παρθενική της νίκη.

Καλύτερα ξεκίνησε η Χάνειball την αναμέτρηση αφού από την αρχή πήρε προβάδισμα στο σκορ. Η Cosa Nostra ήταν κάκιστη, έκανε πολλά λάθη στις επιθέσεις της και η Χάνειball προηγήθηκε στην λήξη του δεκαλέπτου με 10-6. Ο Καραμπάς πρώτος σκόρερ της Χάνειball με έξι πόντους, ο Μπρούστας με τέσσερις για την Cosa Nostra.

Στην επανάληψη η Χάνειball ήταν ακόμα καλύτερη ενώ η Cosa Nostra μπήκε το ίδιο νωθρά στο παρκέ. Έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για πρώτη φορά με το σκορ να γίνεται 19-9 (14′) ενώ έφτασαν και στο +15 αργότερα για το 24-9 (16′). Η Cosa Nostra από εκεί και έπειτα βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και με σερί 9-3 μέχρι την λήξη του ημιχρόνου μείωσε για το 27-18. Ο Καραμπάς συνέχισε να είναι καλύτερος της Χάνειball με εφτά πόντους, ενώ ο Γονιδάκης ξεχώρισε με πέντε για τους φιλοξενούμενους.

Με φόρα από το πρώτο ημίχρονο η Cosa Nostra μπήκε δυνατά στην επανάληψη και μείωσε γρήγορα το σκορ σε 27-24 (23′). Η Χάνειball έδειχνε να τα έχει χαμένα με τα νέα δεδομένα στην αναμέτρηση και έτσι η Cosa Nostra κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει σε 33-33 (28′) ενώ η λήξη του δεκαλέπτου την βρήκε να έχει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση με 33-35. Από δύο πόντους είχαν Καραμπάς, Χριστόπουλος Σερ. Κώστας και Χριστόπουλος Δημήτρης για την Χάνειball, έξι είχε ο Κάκιος και από τρεις οι Γονιδάκης, Τραγής και Μπρούστας για την Cosa Nostra.

Ντέρμπι ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη, με την Χάνειball να παλεύει να ανακτήσει το προβάδισμα και την Cosa Nostra να προσπαθεί να το διατηρήσει. Οι παίκτες του Γονιδάκη ανέβασαν την διαφορά στους εφτά πόντους για το 35-42 (36′) όμως η Χάνειball αντέδρασε, μείωσε αρχικά σε 41-42 (36′) και με το σκορ να είναι 43-46 (39′,43″) αστόχησε στην τελευταία επίθεση σε σουτ τριών πόντων για την ισοφάριση με την Cosa Nostra να πανηγυρίζει την νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ο Καραμπάς έβαλε άλλους τέσσερις πόντους για τους ηττημένους στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μπρούστας είχε πέντε για τους νικητές.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Κάκιος με 12 πόντους έχοντας 5/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 22(!) ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Καλύτερος της Χάνειball ο Ιωάννης Χριστόπουλος με τέσσερις πόντους αφού είχε 2/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά η Χάνειball είχε 17/51 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 6/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 20 λάθη και 1 κόψιμο. Η Cosa Nostra είχε 14/41 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 3/14 βολές, 49 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 19 λάθη και 3 τάπες.

Χάνειball (Χριστόπουλος Ι.):  Μπελεφάντης 5 (10ρ), Χριστόπουλος Κων. 5 (1), Χριστόπουλος Σερ. Κων. 6 (7ρ), Χριστόπουλος Ι. 4 (12ρ 4ασ), Χριστόπουλος Δ. 4, Καραμπάς 19 (8ρ).

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας, Μπρούστας 14 (6ρ 1τρ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Καμπουράκης, Γονιδάκης 10 (6ρ 4ασ 2τρ), Τραγής 3 (1), Κουτσουριδάκης 4 (4κλ), Κάκιος 12 (22ρ).

Τι μας άρεσε: Τα τελευταία δευτερόλεπτα με το παιχνίδι στον πόντο ήταν συναρπαστικά.