26/04/2024
Retro Pacers 21 8 19 15 - 63 -
Kolitsani BC 10 20 14 23 - 67 -

Έδειξαν χαρακτήρα οι Kolitsanoi!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σκόρδα στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Kolitsanoi έκαναν σεφτέ στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα, επικρατώντας των ελλιπών Retro Pacers με 63-67.

Με ένα 8-0 σερί ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Retro, οι οποίοι με μπροστάρηδες τους Μπούρντα και Κωφόπουλο, βρήκαν επιθετικές λύσεις και ξέφυγαν με συν 11 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Για τους Κολιτσάνους, οι οποίοι βρήκαν τα πατήματα τους ύστερα από την πάροδο των πρώτων 4,5΄, ο Παπαδόπουλος και ο Μπούντο ευστόχησαν από τα 6,75, ενώ τέσσερις πόντους ακόμα έβαλε ο Σκόρδας.

Σαφώς βελτιωμένη εικόνα παρουσίασαν οι Περιστεριώτες στη δεύτερη περίοδο, με τον Αδαμόπουλο να βρίσκει το χέρι του και να ευστοχεί σε τρία τρίποντα και τον Σκόρδα να προσθέτει ακόμα πέντε πόντους στο κασε του. Ο Μπούρντα και ο Καζαφέρης ανέλαβαν πρωτοβουλίες για τους Retro, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να τους κρατήσει σε θέση οδηγού. Σκορ ημιχρόνου, 29-30.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν τη διαφορά τους και έχτισαν μαξιλαράκι ασφαλείας 5 πόντων, 31-35, βρίσκοντας σκορ με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες. Οι Retro με ατομικές ενέργειες του Μπούρντα και το τρίποντο του Καζαφέρη κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, ισοφάρισαν τους φιλοξενούμενους με τέσσερις πόντους του Κουτσουρή και επανάκτησαν τα ηνία με τρίποντα από τον Μπουρμπόν και τον Καζαφέρη. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 48-44!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι κίτρινοι μπήκαν αποφασισμένοι και με πέντε πόντους από τον Σκόρδα και τον Παπαδόπουλο στο πεντάλεπτο, μπήκαν και πάλι σε προνομιακή θέση. Ο Μπούρντα φάνηκε να παλεύει μόνος του για τους γηπεδούχους, μέχρις ότου βγήκε μπροστά ο Καζαφέρης και συνέβαλλε με δύο πόντους. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος, ωστόσο οι Kolitsani, με ήρωα των τελευταίων λεπτών τον Σκόρδα, ήταν αυτοί που έφυγαν από το κλειστό της Ζωφριάς με το πρώτο τους ροζ φύλλο για το καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Betsson MVP για τους Kolitsanoi αναδείχτηκε ο  με 27 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από τους Retro ξεχώρισε ο με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 1 κλέψιμο.

Retro Pacers (Καζαφέρης): Καζαφέρης 13, Κουτσουρής 9, Κουφόπουλος 13, Μπούρντα 3, Πουλαδάκης.

Kolitsani (Πουτακίδης): Αδαμόπουλος 13, Μπούντο 8, Παπαδόπουλος 19, Σκόρδας 19, Σκούμπας 3, Τσιούμας 5.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Κολιτσάνων στο τέλος!