28/09/2021
Destroyed Pistons 13 7 19 14 - 53 -
Basket Maniacs 24 24 19 18 - 85 -

Χάρμα ειδέσθαι οι Basket Maniacs!

Η παρέα των Νεγκρίν και Καλαμιώτη δεν είχε καμία διάθεση για… σκοτούρες και όντας σοβαροί από  το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης και μετά, έφτασαν στη νίκη επί των Destroyed Pistons με τελικό σκορ 53-85, για τον θεσμό του κυπέλλου.
Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι Pistons, οι οποίοι στηριζόμενοι στους Ρουκουνάκη και Μάλφα πήραν ένα μικρό προβάδισμα 9-4, το οποίο όμως εξανεμίστηκε γρήγορα καθώς ο Νεγκρίν βρήκε το χέρι του και εκτέλεσε από την περιφέρεια για το 13-24 ως σκορ πρώτης περιόδου.
Το σερί έφτασε σε… τρελά επίπεδα (6-28), οι Maniacs ήταν σε άμυνα και επίθεση φοβεροί, με τον Σπύρο Στασινόπουλο να παίρνει τη… σκυτάλη από τον Νεγκρίν και να οδηγεί στο 20-48 ημιχρόνου τους φιλοξενουμενους.
Δύο τρίποντα του Καρατσίκου έριξαν κάπως τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Σασσά όμως να είναι καλός, η ψαλίδα άνοιξε πάλι στο συν 28 (39-67), με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.
Αντί η μεγάλη διαφορά να ρίξει τον ρυθμό και να χαλάσει εν μέρει τον ανταγωνισμό στο παιχνίδι, οι δύο ομάδες μέχρι τέλους έτρεχαν και διατήρησαν το γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι, με το τελικό σκορ να είναι το 53-85 και να αντικατοπτρίζει την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι Maniacs!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ντέιβιντ Νεγκρίν με 31 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Pistons καλός ήταν ο Αναστάσιος Μάλφας με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 14/44 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 13/16 βολές, 34 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη. Οι νικητές είχαν 25/49 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 5/5 βολές, 42 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη.
Destroyed Pistons (Ρουκουνάκης): Καρέτσης, Μάλφας 17, Καρατσίκος 6, Σπανόπουλος 17, Ρουκουνάκης 9, Καλλιγέργης 2, Βερβαινιώτης 2.
Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Νεγκρίν 31, Κάνες 4, Καλαμιώτης 11, Στασινόπουλος Γ. 9, Στασινόπουλος Σ. 10, Μπενής 11, Σασσάς 9, Νούκας.
Τι μας άρεσε: Ο Ντέιβιντ Νεγκρίν!