21/01/2023
Kill Beer 21 18 28 9 - 78 -
G-vana 11 9 9 10 - 39 -

Χάρμα ιδέσθαι η Beer!

Ήταν τόσο απολαυστική η εμφάνιση της Kill Beer που το 76-39 δείχνει ξεκάθαρα την εικόνα που είχε η αναμέτρηση στο Κάρβουνο απέναντι στη G-Vana.

Σετ επιθέσεις και χαμηλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Λιάνα να δείχνει πως θα πάρει επιθέσεις πάνω του και θα αποτελέσει την επιθετική αιχμή των φιλοξενούμενων. Ο Τσοκαντάς με προσωπικές ενέργειες και μπόλικη... ποιότητα απάντησε και ισορρόπησε την κατάσταση για το 21-11 πρώτου δεκαλέπτου.

Η είσοδος του Νικήτα στο παρκέ έφερε ψυχολογία στη G-Vana η οποία έκανε φιλότιμες προσπάθειες να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Η περιφερειακή γραμμή των γηπεδούχων με Μπογέα, Τσελίκη και Τσοκαντά δεν... πιανόταν, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 39-20.

Ένα τρίποντο του Χαλτούπη και ένα καλάθι από μέση απόσταση του Πιλαρινού μείωσαν τη διαφορά, αλλά οι Τσελίκης και Μπογέας έτρεχαν χωρίς... αντίπαλο και με όμορφα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο εκτόξευσαν ξανά τη διαφορά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 67-29.

Τρέξιμο, τρέξιμο και... τρέξιμο! Δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με την ξεκάθαρα καλύτερη Kill Beer να κερδίζει με το τελικό  76-39 και να ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος ο Μπογέας με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από G-Vana ξεχώρισε ο Σπύρος ο Λιάνας με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 24/38 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 6/7 βολές, 38 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 13 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/40 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 5/12 βολές, 29 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα και 16 λάθη.

Kill Beer (Παντελόπουλος): Γεωργιόπουλος 2, Καραδημητρίου 6, Καρέλος 12, Κουτσιούκης, Μπογέας 23, Παντελόπουλος 4, Τσελίκης 16, Τσοκαντάς 15.

G-Vana (Χαλτούπης): Λιάνας 8, Μπαρμπέρης 4, Νικήτας 4, Πιλαρινός 6, Τσατσαλής 3, Φραγκούλης 3, Χαλτούπης 5, Ψωμιάδης 6.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!