06/11/2023
Gran Μανάρια 12 16 15 18 - 61 -
Γκουρούδες 23 12 22 17 - 74 -

Χάρμα ιδέσθαι οι Γκουρούδες!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Κάρβουνου στο Περιστέρι, οι μόλις έξι, αλλά και πολύ ποιοτικοί Γκουρούδες, αξιοποίησαν το αστείρευτο επιθετικό τους ταλέντο και έφτασαν στο 4/4, επικρατώντας με 61-74 των Gran Manaria.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστές από τα 6.75, με τον Σκιαδόπουλο (6π) και τον Σκληράκη (3π) να ευστοχούν από μακριά για τα Μανάρια. Σε αντίστοιχο mood ξεκίνησαν και οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ήταν εξαιρετικά εύστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο και με τρία τρίποντα του Μελαγιες και 7 πόντους του Π. Αχή, πήραν προβάδισμα 11 πόντων, 12- 23, στο τέλος της περιόδου.

Τα Μαναρια πήραν μπρος στο δεύτερο δεκάλεπτο και με έξι πόντους του Καμπόλη και οχτώ του Αλεξανδρίδη, μείωσαν ακόμα και στους τέσσερις! Οι Γκουρούδες παρέμειναν ψύχραιμοι, παρότι απώλεσαν προβάδισμα ακόμα και 14 πόντων, και με 7 πόντους του Παύλου Αχή και πέντε του Κωνσταντίνου, τελείωσαν το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 28-35.

Πλούσιο σε θέαμα και σκορ ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με τον Κωνσταντίνο Αχή (6π), τον Μελαγιες (5π) και τον Παύλο Αχή (8π) να συνεχίζουν να ευστοχούν για τους Γκουρούδες. Από την άλλη, Παπαευσταθίου με πέντε και Καραμπούλας, Αλεξανδρίδης με τρεις έδωσαν τις απαραίτητες λύσεις στα Μαναρια, τα οποία ωστόσο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 43-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δείχνουν θετικά δείγματα στην επίθεση και σκόραραν δια χειρός Σκληρού, Τσίγκου (4π) και Καμπόλη (5π). Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα των Αχήδων, με μπροστάρη τον Οικονόμου (8π) έκανε τα απολύτως απαραίτητα στο τέλος και πήρε το τέταρτο διαδοχικό ροζ φύλλο με 61-74.

Betsson MVP για το σύνολο των Αχήδων αναδείχτηκε ο Παύλος Αχής με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 ασίστ,, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε o Τάσος Αλεξανδρίδης με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Gran Manaria (Καμπολης): Αλεξανδρίδης 14, Καμπόλης 11 (7ριμπ), Καραμπούλας 3, Νερούτσος, Παπαευσταθίου 5 (8ριμπ), Πέππας, Σκιαδόπουλος 8 (8ριμπ), Σκληρός 10, Τσίγκος 10.

Gouroudes (Αχής): Αργυράκης, Αχής Π. 25, Αχής Κ. 14 (8ασ.), Βασιλάκης 6, Μελαγιες 17 (8ασ.), Οικονομου 12.

Τι μας άρεσε: Η επιθετική ποιότητα των Γκουρούδων και η απόδοση των Μαναριών για 3 δεκάλεπτα, παρά τις απουσίες!