06/11/2021
Chicken Nuggets 9 9 19 14 - 51 -
Kasonic Beers 22 17 4 18 - 61 -

Χαροπάλεψαν οι Kasonic Beers!

Με την φωτιά έπαιξαν χθες το βράδυ οι Kasonic Beers, καθώς αν και βρέθηκαν μέχρι και στο +22, κατάφεραν να λυγίσουν εν τέλει δύσκολα τους Chicken Nuggets με 51-61 στο κλειστό του Κολωνού!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Kasonic Beers στο παιχνίδι, καθώς με 10 πόντους του Προσηλιακού,  5 του Γιώργου Ζυγούρη, 4 του Ασημακόπουλου και buzzer beater τρίποντο του Κόκκαλη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 9-22. Ο Καρακαϊδός με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Άγγελος Ανδριόπουλος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου με 7 πόντους του Γιώργου Ζυγούρη και 4 του Παπαδόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 18-39. Δεν μπόρεσαν οι Chicken Nuggets να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 πόντους του Άγγελου Ανδριόπουλου και τους 4 του Αργυρόπουλου.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς με την είσοδο του Τυροκόμου άλλαξε η εικόνα των κίτρινων, με τον άσσο των Chicken Nuggets να σκοράρει 10 πόντους και με επιμέρους σκορ 19-4, το παιχνίδι πήρε φωτιά. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού με 37-43 στο τρίτο δεκάλεπτο τα καλάθια των Προσηλιακού και Ματακίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 37-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μπύρες άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με ηγέτη τον Ματακίδη με 8 πόντους, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 51-61. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Chicken Nuggets για την ανατροπή, ωστόσο οι 5 πόντοι του Αργυρόπουλου, οι 4 του Τυροκόμου και οι 4 του Άγγελου Ανδριόπουλου δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 16/33 δίποντα και 4/31 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 1/12 βολές, 24/60 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Chicken Nuggets ο Καρακαϊδός με 10 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 3/4 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος των Kasonic Beers ο Προσηλιακός με 17 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 7/8 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος Α.): Ρήγος, Τυροκόμος 14, Καρακαϊδός 10 (1), Αργυρόπουλος 11 (1), Βυζιργιαννάκης, Κωνσταντινίδης, Ανδριόπουλος Α. 14 (2), Ανδριόπουλος Β. 2

Kasonic Beers (Ζυγούρης Μ.): Ασημακόπουλος 8, Προσηλιακός 17 (1), Ζυγούρης Μ., Ζυγούρης Β., Παπαδόπουλος 5, Ζυγούρης Γ. 14 (1), Ματακίδης 10, Παρασκευόπουλος 2, Γκόνης, Κόκκαλης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο το πρώτο ημίχρονο των Kasonic Beers, όσο και το μεγάλο come back των Chicken Nuggets!