24/09/2020
Orlando Tragics 10 14 17 5 - 46 -
Skroutz 12 10 9 9 - 39 -

Χαροπάλεψαν οι Orlando Tragics!

Το δύο στα δύο έκαναν οι Orlando Tragics στον 14ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς λύγισαν στις λεπτομέρειες το Skroutz με 46-39 στο κλειστό του Κολωνού!

Ελαφρώς καλύτερο ήταν το Skroutz στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Κοντογιάννη και 4 του Λιούμη και βοήθειες των Πουλή – Παπαδόπουλου, προηγήθηκε με 10-12. Ο Μεϊντάνης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με τους Orlando Tragics να προσπερνούν και με 5 πόντους του Βροντάκη και άλλους τόσους του Τσοχαντάρη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 34-31. Τους φιλοξενούμενους κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα ο Παπαδόπουλος με τους 5 πόντους που πέτυχε.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τραγικοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 7 πόντους του Βροντάκη και 6 του Αλοΐζου, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 41-30. Δεν μπόρεσε το Skroutz να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Κοντογιάννη και τα δίποντα των Χριστιανού – Πουλή. Σκορ τρίτης περιόδου 41-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Skroutz έκανε την αντεπίθεσή του και με 6 συνεχόμενους πόντους του Πουλή και δίποντο του Χριστιανού, πλησίασε απειλητικά στους 2, 41-39, 2:00 για την λήξη. Ωστόσο, οι Orlando Tragics έφτασαν τελικά στη νίκη, παρά το μεγάλο black out, με 46-39, έπειτα από καλάθι του Αγαλόπουλου και βολές των Κριαλάκου – Μεϊντάνη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/23 βολές, 16/54 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/3 βολές, 16/50 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Κορυφαίος των Orlando Tragics ο Αλοΐζος με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος του Skroutz ο Κοντογιάννης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 4/6 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, υπέπεσε σε 5 λάθη και είχε 3 τάπες.

Orlando Tragics (Μεϊντάνης): Αλοΐζος 8, Τσαμουράς 2, Ζαφειρόπουλος, Βροντάκης 12 (2), Μεϊντάνης 9, Κριαλάκος 6, Αγαλόπουλος 2, Σιμιτιάν 2, Τσοχαντάρης 5

Skroutz (Πουλής): Βελισσαρίου 2, Πουλής 10, Λιούμης 5, Χριστιανός 4, Παπαδόπουλος 7 (1), Κοντογιάννης 11 (1)

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή του Skroutz στα τελευταία λεπτά!