17/12/2023
Hellenic Energy 14 6 11 14 - 45 -
Drunk Team 9 15 15 12 - 51 -

Χαρούμενες γιορτές για την Drunk Team!

Σπουδαία νίκη για την Drunk Team απέναντι στην Hellenic Energy με 45-51 σε ένα κλειστό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, βρήκαν ρυθμό με τον εξαιρετικό Προκοπίδη να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή μέρα και να σημειώνει 9 πόντους, κάνοντας το 14-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανέβασαν στροφές στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τον Παούρη να βοηθάει επιθετικά με 8 πόντους, και να βάζει μπροστά την ομάδα του στο τέλος του ημιχρόνου με 20-24.

Στην επανάληψη η Drunk Team ήθελε να καθαρίσει το παιχνίδι από νωρίς με τον Γκορόγια να αναλαμβάνει δράση και σημειώνει 6 πόντους. Μόνος τους επιθετικά ο Προκοπίδης για την Hellenic Energy κατάφερε να κρατήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τους Διακουμή και Προκοπίδη, όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι και με ένα μεγάλο τρίποντο του Μουλαρογιάννη λίγο πριν το τέλος πήραν σπουδαία νίκη με 45-51.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παούρης με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Προκοπίδης με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 5/15 βολές, 14/34 δίποντα και 4/23 τρίποντα, μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 18 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 12/27 βολές, 15/40 δίποντα και 3/20 τρίποντα, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 14 λάθη.

Hellenic Energy (Προκοπίδης): Καπρέτσος, Καρβέλας 6, Διακουμής 10 (3), Σκαρπέλης 3, Προκοπίδης 21, Νάκας 1, Θεάκος 3(1), Γεωργιάδης 1

Drunk Team (Παούρης): Παπαπαναγιώτου 8, Μήτσικος 5, Zeneli, Παούρης 21, Γκορόγιας 9, Σταυρόπουλος 2, Παπαβασιλείου 1, Μουλαρογιάννης 5

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο παιχνίδι!