24/06/2021
Miami Hyn 7 11 26 19 - 63 -
Patras Havalakers 21 25 16 25 - 87 -

Χαβαλέ έκαναν οι Havalakers

Το βράδυ της Πέμπτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, η βετεράνοι της ομάδας των Havalakers αντιμετώπισαν την νεοσύστατη Miami Hyn. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο με την παρέα του Ροκανά (μόλις 5 παίχτες) να συντρίβει την παρέα του Κυριακόπολου με το εμφατικό 63-87.

Τα δόντια τους από το 1ο δεκάλεπτο έδειξαν οι Havalakers. Με μπροστάρη τον Λυκούδη που είχε 9 πόντους, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 14-0. Απάντηση για την Hyn έδωσε ο Νικολόπουλος με 1 τρίποντο ψυχολογίας κάτι το οποίο δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει το τελικό 7-21.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε η 2η περίοδος του αγώνα. Σειρά στο σκοράρισμα για τους Havalakers πήραν οι Χατζής (8) και Σύψας (6). Ελπίδα στην Hyn έδινε ο Νασκουδάκης που σκόραρε 5 μπροστά και απότρεψε άλλους τόσους και παραπάνω πίσω. Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για το διάλλειμα του ημιχρόνου με τον πίνακα να δείχνει 18-46!

Στην αντεπίθεση πέρασε η ομάδα του Miami στο 3ο δεκάλεπτο. Με πολύ πάθος και όρεξη για μπάσκετ, οι παίχτες του coach Z. έτρεξαν το γήπεδο και τιμώρησαν την αμυντική ανυπαρξία των αντιπάλων τους. Με 1 σερί 17-0 που άρχισε από την 2η περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν την τεράστια διαφορά. Τον χαβά του συνέχισε ο Νασκουδάκης φτάνοντας τους 11 πόντους ενώ 10 πόντους σκόραρε το επιθετικό υπερόπλο της Hyn που μέχρι τώρα είχε σιγήσει, ο Δορμπαράκης. 10 από τους 16 πόντους της ομάδας του είχε ο συγκινητικός Σύψας. Το δεκάλεπτο έληξε με το επιμέρους 26-16.

Με την διαφορά στα ύψη (18 πόντοι) διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η και τελευταία περίοδος του αγώνα. 9 πόντους είχε ο Σύψας για τους Havalakers ενώ σε 3 καλάθια ευστόχησε ο Κυριακόπουλος με τον Άγη να ακολουθεί με 1 τρίποντο για το τελικό 63-87. Με τον τρόπο αυτό οι Havalakers πήραν το 1ο τους ροζ στο τουρνουά!

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Λυκούδης με 17 πόντους, 29 ριμπάουντ (5-24), 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντρέας Δορμπαράκης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6), 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 38:36 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Miami Hyn είχε 21/64 δίποντα (32,8%), 7/26 τρίποντα (26,9%), 45 ριμπάουντ (15-30), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα και8 λάθη. Οι Havalakers είχαν 26/43 δίποντα (60,5%), 9/38 τρίποντα (23,7%), 9/13 βολές (69,2%), 54 ριμπάουντ (10-44), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 9 λάθη.

Miami Hyn(Ζωγραφάκης): Νασκουδάκης 15 (11 ριμπ), Δορμπαράκης 14 (10 ριμπ), Σκαρπέλος 6, Κοκκίνης 2, Νικολόπουλος 10 (8 ριμπ), Στρατηγόπουλος, Άγης 6, Κυριακόπουλος 10.

Havalakers(Ροκανάς): Σκούτας 15 (12 ριμπ), Χατζής 25 (10 ριμπ), Σύψας 21, Ροκανάς 10, Λυκούδης 17 (29 ριμπ, 7 ασίστ).

Τι μας άρεσε: Τα πόσα κιλά μπάσκετ ξέρει η ομάδα του Ροκανά!