14/01/2024
Σκόρπιοι BC 12 14 12 19 - 57 -
Basket Maniacs 4 14 13 17 - 48 -

Χειράκης... Brothers αποφάσισαν νίκη!

Η μπάλα στον Κεραμάρη! Ξεκάθαρο το πλάνο των Basket Maniacs στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον έμπειρο φόργουορντ να προσπαθεί να δώσει τον απαιτούμενο ρυθμό στην παρέα του, με τους Καρπουζά και Δημήτρη Χειράκη να απαντούν με περιφερειακό σουτ και ενέργεια, για το 12-4 πρώτης περιόδου. Ο Καλαμιώτης άργησε να έρθει αλλά μπήκε φουριόζος, σκόραρε με όλους τους τρόπους και μείωσε στο 26-18 πρώτου ημιχρόνου, καθώς οι Σκόρπιοι είδαν τον Μέτσο να αυξάνει τη διαφορά με σουτ μέσης απόστασης.

Από τη μία ο Καλαμιώτης και από την άλλη ο Τέγος, με το παιχνίδι να φαίνεται πως αποτελεί υπόθεση... ψηλών! X-factor όμως της τρίτης περιόδου αποτέλεσε ο Δημήτρης ο Χειράκης, ο οποίος με τα floater του ξεχώρισε και κράτησε μπροστά τους Σκόρπιους με σκορ 38-31. Αν στην τέταρτη περίοδο ήταν ο Δημήτρης, στην τελευταία ήταν ο Νίκος! Έτσι λοιπόν οι Σκόρπιοι πήραν τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 57-48, με αυτούς τους 2 πόντους να αποτελούν πολυ σημαντικό... κομπόδεμα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χειράκης με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους Basket Maniacs ξεχώρισε ο Γιάννης Κεραμάρης με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/40 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 10/13 βολές, 42 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/37 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 9/16 βολές, 39 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 9 λάθη.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Βεζυράκης 3, Πατσιαλής, Χειράκης Δ. 21, Καρπούζας 10, Μέτσο 4, Χειράκης Ν. 9, Σαραντάρης 4, Τέγος 6.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Μπένος, Καλαμιώτης 14, Κεραμάρης 25, Δημητριάδης 5, Σασσάς 2, Στενάκης 2, Αρβανιτίδης.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!