14/03/2024
Most Wanted 16 14 15 17 - 62 -
Hoopers BC 9 14 10 16 - 49 -

Πήρε από το... χεράκι τους Most ο Σάκης!

Οι Most Wanted πήραν μια σημαντική νίκη το βράδυ της Πέμπτης, καθώς οι Hoopers προέβαλαν αντίσταση αλλά όχι τόση ώστε να τους στερήσουν τη νίκη με τελικό σκορ 62-49.

Το δίδυμο των Αντωνόπουλου και Αντωνίου, ήταν αυτό το οποίο αποτέλεσε τη δύναμη των "πορτοκαλί" κοντά στο καλάθι αλλά και... γενικά, καθώς το ταλέντο τους επιθετικά μείωσε και το σκορ. Οι Αναγνώστης στο ανοιχτό γήπεδο και Καραμασιώτης, Κουσάκης και Γουναρίδης από τα 6.75 έδωσε από νωρίς νωρίς προβάδισμα στην παρέα των Most Wanted, οι οποίοι πήραν το έλεγχο και προηγήθηκαν με 16-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Όσο όμορφα και με υπομονή γύρισαν τη μπάλα στο πρώτο δεκάλεπτο, τόσο κόλλησαν και στερήθηκαν... ιδεών στο δεύτερο, με τους Hoopers να ισοφαρίζουν στο 19-19 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με την άμυνά τους πραγματικά σε εξαιρετικό επίπεδο! Αυτό όμως που δεν υπολόγιζαν ήταν η παρουσία του Μιχαλόπουλου, με τον έμπειρο φόργουορντ να παίρνει μπρος και να υπογραφεί το 30-23 πρώτου ημιχρόνου για τους γηπεδούχους.

Η ένταση ανέβηκε αισθητά στο τρίτο μέρος του αγώνα, με τους Hoopers να... πληγώνονται από την αποβολή του ανεβασμένου Ρέμπελου, με την αγωνιστική τους άνοδο να κάνει και τους Most να παίζουν καλύτερα. Η κυκλοφορία της μπάλας γύρισε στα επίπεδα του πρώτου δεκαλέπτου, Γουναρίδης και Καραμασιώτης... πυροβόλησαν από μακρυά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 45-33 για τους Most Wanted. Το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης βρήκε τον Σάκη Καραμασιώτη να κάνει... διαγωνισμό πίσω από τα 6.75, με τους Hoopers από την άλλη να μην παραδίδουν τα... όπλα σε κανένα σημείο του παρκέ, αλλά να αδυνατούν να πλησιάσουν στο σκορ, με τον πίνακα του γηπέδου να γράφει το τελικό 62-49 και τους γηπεδουνα κάνουν σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα του ομίλου τους!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σάκης Καραμασιώτης με 27 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χρήστος Αντωνίου με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα λάθος.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Κουσάκης 7, Μπούκουρας 2, Γουναρίδης 10, Καραμασιώτης 27, Παπαδόπουλος 3, Κάλας, Μήτσης 3, Μιχαλόπουλος 6, Αναγνώστης 4.

Hoopers (Μπίθας): Μπίθας 5, Δούσκας 2, Λιόκας 6, Αντωνίου 22, Γεωργόπουλος 12, Ρέμπελος 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!