13/03/2024
Gangsters 13 28 18 10 - 69 -
Griffins 27 15 18 8 - 68 -

Με τα χίλια ζόρια αλλά πρώτοι οι Gangsters!

Βράδυ Τετάρτης 13 Μαρτίου στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ όμορφο και αμφίρροπο παιχνίδι για 40 λεπτά, οι Gangsters με βολές του Γραφιαδέλη στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα έκαμψαν δύσκολα την αντίσταση των Griffins και πέρασαν και πάλι στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου της Master League.

Οι Griffins ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο κάθε αμυντική αδυναμία των Gangsters και με οπλοπολυβόλο τον Δημήτρη Βιλτανιώτη με τέσσερα τρίποντα και 16 πόντους συνολικά, ξέφυγαν με 13 – 27. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Βρύλλη περιέργως δεν είχε καμιά συγκέντρωση στο αμυντικό κομμάτι και είχε μόνο τον Β.Λάιο να ξεχωρίζει στην επίθεση με 4 πόντους.

Άλλαξε άρδην η εικόνα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι Γκάνγκστερς έπαιξαν full press σε όλο το γήπεδο, έκλεψαν συνεχόμενες μπάλες και εκμεταλλευόμενοι την ικανότητα των Μαρκόπουλου – Γραφιαδέλλη στο ανοιχτό γήπεδο που πέτυχαν 12 και 7 πόντους αντίστοιχα, πέρασαν μπροστά 34-31. Σε εκείνο το σημείο οι Μπλε ισορρόπησαν το ματς, κατέβασαν πιο σίγουρα την μπάλα και με τον Κελεπούρη να δίνει σκορ(4) από το ζωγραφιστό και τον Βιλτανιώτη να χτυπάει δυο φορές από τα 6.75, πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 41-42.

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός στην τρίτη περίοδο, με το ματς να είναι μοιρασμένο και ισόπαλο και τους τυπικά φιλοξενούμενους να κρατούν το υπέρ τους σκορ. Ο Β. Λάιος(8) πήρε την μπαγκέτα για τους Gangsters σκοράροντας με συνέπεια από μέση απόσταση, με Καραμποΐκη - Μαρκόπουλο να δίνουν λύσεις από την περιφέρεια, με τους Griffins να κυριαρχούν μέσα στην ρακέτα με Κοτσόλη(6),Κελεπούρη(6), Βρέλλη(4) και με το έβδομο τρίποντο του Βιλτανιώτη, ξαναπήραν την πρωτοπορία με 59 – 60.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, Γιώργος και Βασίλης Λάιος(4) ανέλαβαν την υπόθεση σκοράρισμα για τους Gangsters δίνοντας προσωρινά το προβάδισμα, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Κοτσόλη να πετυχαίνει 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του, προσπέρασαν και πάλι με 65 – 68. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Ντάτσης μείωσε 67 – 68 με καλάθι από κοντά και ο Γραφιαδέλης ψύχραιμος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας 10 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 69 – 68.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Μαρκόπουλος με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευστράτιος Καραγιάννης με 4 πόντους, 20 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Gangsters (Βρύλλης): Γραφιαδέλης 11, Καραμποΐκης 8, Β. Λάιος 20(10ρ.), Γ. Λάιος 6(9ρ.), Μαρκόπουλος 20(8ρ.), Ντάτσης 4(10ρ.).

Griffins (Χρόνης): Βιλτανιώτης 25, Βρέλλης 7(9ρ.),Ζαχαρτσένγκο 3, Καραγιάννης 4(20ρ.), Κελεπούρης 9, Κοτσόλης 20(18ρ.),Χρόνης.