Το Τρίτο Φύλο 19 7 18 19 - 63 -
Draft Fathers 18 28 22 21 - 89 -

Χωρίς να ιδρώσουν οι Draft Fathers!

Το νικηφόρο σερί τους διεύρυναν οι Draft Fathers αφού επικράτησαν εύκολα του Τρίτου Φύλου στο Basketaki Arena.

Παρά την βαθμολογική τους διαφορά, οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Δεληγιάννη και Καρυτιανό να σκοράρουν από μακρινή και κοντινή απόσταση αντίστοιχα. Οι Draft Fathers με τους Γεωργίου, Μαστορόπουλο και Βλαχοθανάση είχαν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, όμως ο Τσανικίδης με buzzer beater τρίποντο έκανε το σκορ 19-18 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Γεωργίου, Μαστορόπουλο και Σωτηρόπουλο έστειλαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του ημιχρόνου (26-46). Επιθετικό πρόβλημα παρουσίασαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι σημείωσαν μόλις 7 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές, όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα αλλά το διεύρυναν κιόλας χάρη στους Πεπονή και Μαστορόπουλο. Η ομάδα του Καστρίνιου είχε βγει τελείως εκτός ρυθμού, σκόραρε με το... σταγονόμετρο και είδε τον αντίπαλο να ξεφεύγει για τα καλά. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 44-68.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε την δυνατότητα και στις δύο ομάδες να παίξουν ελεύθερα και να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα εν όψει συνέχειας, αφού ο νικητής είχε κριθεί από πολύ νωρίς. Οι περιφέρειες των δύο ομάδων πήραν "φωτιά", οι άμυνες έκαναν περίπατο και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν με επιβλητικό τρόπο στη νίκη με... Το Τρίτο Φύλο που παρέμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό γι' ακόμα ένα παιχνίδι, θα πρέπει να βελτιωθεί για να... "ξεκολλήσει" από τον πάτο της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Σωτηρόπουλος με 18 πόντους (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 5/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/36 δίποντα, 8/29 τρίποντα και 13/22 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/41 δίποντα, 8/26 τρίποντα και 19/32 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Το Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Γεωργάκης 2, Δεληγιάννης 18 (6), Καρυτιανός 14ζ Καστρίνιος 8, Μήτσιου 1, Πανάγος 5 (1), Τσανικίδης 3 (1), Χαϊδεμένος 12

Draft Fathers(Παρμακλής): Βλαχοθανάσης 6, Γεωργίου 22, Ιωακείμ 2, Κουνενιδάκης 4 (1), Μαστορόπουλος 14 (2), Παρμακλής 1, Πεπονής 22 (2), Σωτηρόπουλος 18 (3)

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση των νικητών. Ανέβασαν ρυθμό από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, κυριάρχησαν στο παρκέ και πήραν μια άνετη νίκη.