18/12/2022
Destroyed Pistons 11 18 15 13 - 47 -
Singular Logic 6 2 11 11 - 30 -

Χωρίς να ιδρώσουν οι Destroyed Pistons!

Ένα εύκολο απόγευμα Κυριακής πέρασαν οι Destroyed Pistons που πήραν μία νίκη χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία κόντρα στην Space Hellas 2 με 47-30. Οι Pistons δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και πανηγύρισαν έτσι την 11η νίκη τους, ενώ μετρούν και 3 ήττες. Από την άλλη, η Space Hellas 2 γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα της και πλέον μετράει 6 νίκες και 8 ήττες.

Αμφότερες οι ομάδες έβγαζαν ενέργεια στο παρκέ από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο είχαν μία δυσκολία να βρουν πόντους, ενώ έκαναν και αρκετά λάθη. Σιγά σιγά όμως βρήκαν τα πατήματά τους και έτσι είδαμε καλύτερο θέαμα. Σαχινίδης και Σπανόπουλος έδωσαν πόντους στους Pistons οι οποίοι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ με 11-6.

Η Space Hellas 2 τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ασφυκτική άμυνα των γηπεδούχων και δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά. Ενδεικτικό είναι πως στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να πετύχουν μόλις δύο πόντους, κάτι που αποτελεί σίγουρα παράσημο για την άμυνα των Destroyed Pistons. Ο Σπανόπουλος είχε αυτοπεποίθηση και με 6 σερί δικούς του πόντους έκανε το 17-6, με τους Pistons να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα και τον πίνακα να δείχνει 19-8.

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους στο τρίτο δεκάλεπτο και με πόντους των Αράπογλου, Ιγκνιάτοβιτς και Παλιοκώστα πλησίασαν στους 9 (26-17). Ωστόσο η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε άμεσα με τους Βερβαινιώτη, Μητσογιάννη και Τζούμα να ανεβάζουν ξανά τη διαφορά στο +17 για το 34-17, ενώ το 36-19 ήταν το σκορ μετά το πέρας της τρίτης περιόδου.

Ήταν που ήταν δύσκολα τα πράγματα για την Space Hellas 2, στην τέταρτη περίοδο έγιναν ακόμα πιο δύσκολα. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τους αντιπάλους τους να προηγούνται με 20 πόντους (43-23), αφού ο Σαχινίδης «βρήκε το χέρι του» και με συμπαραστάτη τον Μπόσκο έκανε πιο απλή τη δουλειά για την ομάδα του. Τελικά η Space Hellas 2 δεν μπόρεσε να βγάλει κάποια αντίδραση μέχρι το τέλος και οι Destroyed Pistons πανηγύρισαν τη νίκη με 47-30.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μητσογιάννης με 7 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 17 ριμπάουντ.

Οι Destroyed Pistons είχαν 15/44 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 5/7 βολές, 40 ριμπάουντ, και 12 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 12 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ. Από την άλλη η Space Hellas 2 είχε 10/42 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 4/11 βολές, ενώ μάζεψε 40 ριμπάουντ. Είχε επίσης 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη και 1 μπλοκ.

Destroyed Piston (Καλογερόπουλος): Βερβαινιώτης 3(2ρ.), Καλογερόπουλος 3(10ρ.), Μητσογιάννης 7(17ρ.), Ρουκουνάκης 6(6ρ.), Σαχινίδης 14(2ρ.), Σπανόπουλος 12, Τζούμας 2(3ρ.).

Space Hellas 2 (Ντουμάνης): Αναστασόπουλος 8(4ρ.), Αράπογλου 4(2ρ.), Αυγερινός, Ιγκνιάτοβιτς 2(7ρ.), Καραφώτης, Μανής 2(1ρ.), Μπόσκος 2(10ρ.), Παλιοκώστας 12(11ρ.), Χατζησάββας.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των Destroyed Pistons για να καθαρίσουν από νωρίς τη νίκη.