14/09/2020
Aladalon 14 17 21 21 - 73 -
Beerokoillers 23 16 9 23 - 71 -

Χορταστικό ματς με νικητές τους Aladalon!

Μεσημέρι της Κυριακής, 13 Σεπτεμβρίου, στο κλειστό του Basketaki Arena , για τον όγδοο όμιλο του κυπέλλου σε ένα γεμάτο ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ, οι Aladallon επικράτησαν με 73 – 71 των Beerokoillers .
Από τα πρώτα του λεπτά το ματς έδειχνε πως θα μας χαρίσει ωραίες στιγμές.Οι Beerokoillers πατούσαν καλύτερα και με τον Κοσμαδάκη να μοιράζει όπως θέλει και τους Παναγιωτάκη, Χαμπερή και Δ. Μανδηλαρά να σκοράρουν προηγούνταν με 9-13 των Aladallon που έβρισκαν λύσεις με Βαγγέλη(7) και Μιχαηλίδη. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δυνάμωσαν την άμυνα τους καθώς δέχθηκαν μόνο 5 πόντους από Βαγγέλη και Χατζή, ενώ στην επίθεση με τους Παναγιωτάκη, Δ.Μανδηλαρά, Χαμπερή, Παπαλάμπρου και Κοσμαδάκη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ξέφυγαν με 14-23.
ΣΤο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να επιστρέψουν στο ματς με δύο τρίποντα του Χατζή και βοήθειες από Μιχαηλίδη, Σουβλέρη και Μελανοφρύδη , ενώ για τους Beerokoillers Κοσμαδάκης(5), Δ. Μανδηλαράς και Χαμπερής τους κρατούσαν μπροστά με 27 – 32. Ο Μιχαηλίδης πέτυχε δύο ακόμα καλάθια για τους Aladallon,ενώ για τους φιλοξενούμενους Χαμπερής , Κοσμαδάκης και Καλαμάρας με τρίποντο διαμόρφωσαν το 31 – 39 σκορ ημιχρόνου.
Με δίποντο του Κοσμαδάκη ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, στη συνέχεια όμως οι Aladallon έκαναν ένα μαγικό πεντάλεπτο και με Μελανοφρύδη , Σουβλέρη να πετυχαίνουν από 4 πόντους,τρίποντο του Χατζή και καλάθια από Μένεγα και Βαγγέλη πέρασαν μπροστά 46 – 41. Η απάντηση των Beerokoillers δεν άργησε να έρθει καθώς Καλαμάρας(4) και Παναγιωτάκης έδωσαν και πάλι το προβάδισμα, όμως 4 πόντοι του Μιχαηλίδη και δίποντο του Σουβλέρη έγραψαν το 52 – 48.
Μπαίνοντας στο χορταστικό τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με Μελανοφρύδη , Χατζή και Μιχαηλίδη διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα καθώς οι Μπύρες με 5 του Κοσμαδάκη και δύο τρίποντα του Κ.Μανδηλαρά παρέμεναν σε απόσταση αναπνοής(60-59.). Στην συνέχεια Μιχαηλίδης, Βαγγέλης(5) και Σουβλέρης έδιναν λύσεις στο σκοράρισμα για τους Κόκκινους, ενώ για τους φιλοξενούμενους Κ.Μανδηλαράς(4),Παπαλάμπρου(4) και Κοσμαδάκης έφερναν το ματς στα ίσια(69-69.). Στο τελευταίο δίλεπτο οι Aladallon με τρεις πόντους του Βαγγέλη και μία βολή του Μιχαηλίδη κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο καθώς οι δύο βολές του Παναγιωτάκη δεν έφταναν και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 73 – 71.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάλβος Κοσμαδάκης με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι Aladallon είχαν 30/47 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 5/13 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Οι Beerokoillers είχαν 27/54 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 11/19 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.
Aladallon (Μιχαηλίδης): Μένεγας 2(6ρ.), Διαμαντόπουλος, Χατζής 15 (8ρ.), Μιχαηλίδης 17 (14ρ.), Σουβλέρης 11, Μελανοφρύδης 7(8ρ.), Βαγγέλης 21 (9ρ.),Κτενίδης.
Beerokoillers (Παναγιωτάκης): Παπαλάμπρου 6 (3ας.), Κοσμαδάκης 22(7ρ,8ας.), Δ. Μανδηλαράς 7 (7ρ.), Παναγιωτάκης 11 (7ρ.), Κ.Μανδηλαράς 10,Χαμπερής 8, Καλαμάρας 7.
Τι μας άρεσε: Όλο το ματς που ήταν πολύ γεμάτο!