19/11/2023
SKG Sonics 13 21 10 19 13 76 -
Metal Warriors BC 11 13 18 21 6 69 -

Χρειάστηκαν μια παράταση για την νίκη οι SKG Sonics!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μια εξαιρετική εμφάνιση από τους SKG Sonics. Οι καλύτεροι παίχτες της ομάδας, Ξυπόλυτος, Σιβένας και Ευσταθίου, επέδειξαν εξαιρετικές δεξιότητες και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ενώ η άμυνά τους αντιμετώπισε αποτελεσματικά τους Metal Warriors. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 13-11 υπέρ των SKG Sonics, υποδηλώνοντας έναν αγώνα με πολλές συγκινήσεις.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να ευνοεί τους SKG Sonics, με τους Ξυπόλυτος, Σιβένας και Ευσταθίου να επιδεικνύουν εξαιρετική συνεργασία στην επίθεση. Οι Metal Warriors προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά η άμυνα των SKG Sonics παρέμενε σταθερή. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 34-24 υπέρ των SKG Sonics, επισημαίνοντας την ανωτερότητα της ομάδας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένας σφιχτός αγώνας, με τους Metal Warriors να επιδεικνύουν αντοχή και αντίσταση. Οι Τσολακίδης και Φωτακάκης είχαν εντυπωσιακή επίδοση, ενώ οι SKG Sonics ανταποκρίθηκαν με τον ίδιο πάθος. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 44-42 υπέρ των SKG Sonics, υποδεικνύοντας ότι ο αγώνας δεν ήταν ακόμη αποφασισμένος.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο αγωνία και απρόβλεπτες εξελίξεις. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια, με τους Metal Warriors να επιδεικνύουν αξιοσημείωτη επιθετική ικανότητα. Ωστόσο, οι SKG Sonics αντιστάθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς στο τέλος του χρόνου.

Η παράταση έφερε ακόμη περισσότερη ένταση ανάμεσα στις δύο ομάδες, αλλά οι SKG Sonics επικράτησαν με σκορ 76-69, αποτυπώνοντας την αντοχή και την αποφασιστικότητά τους.

MVP του αγώνα είναι ο Αλέξανδρος Ευσταθίου ο οποίος παραλίγο να πετύχει Double Double καθώς είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστικό ρόλο για τους Metal Warriors έπαιξε ο Στέφανος Τσολακίδης ο οποίος έκανε Double Double με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ.

SKG Sonics: Ευσταθίου 11 (1) , Κωνσταντινίδης 9 (1) , Καρκαλιάνης 6 , Απαραμάνης 1 , Παπαδόπουλος 4 , Σιβένας 16 , Χαρταμπιλας 8 (2) , Ξυπόλυτος 21 (6)

Metal Warriors: Παναγιωτίδης 2 , Ανουσάκης , Ξανθουδακης 2 , Κωστάνογλου , Γεωργανάκης 2 , Φωτακακης 18 (3) , Μπακαλίδης 6 , Τσολακίδης 29 (1) , Βασιλειάδης 10