12/09/2020
Tinderwolves 16 5 5 19 5 50 -
Los Abeles Fakers 13 10 12 10 4 49 -

Χρειάστηκαν την παράταση οι Tinderwolves!

Την πρώτη νίκη της σεζόν στον θεσμό του κυπέλλου πέτυχαν οι Tinderwolves, οι οποίοι επικράτησαν των μαχητικών Los Abeles Fakers με 50-49 στο έξτρα πεντάλεπτο. Το ματς διεξήχθη στο καινούριο Basketaki Arena στο Μενίδι στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του 11ου ομίλου.

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν στο πρώτο πεντάλεπτο οι Tinderwolves, οι οποίοι πήραν διαφορά οχτώ πόντων, 11-3. Όμως στην συνέχεια οι Los Abeles Fakers βρήκαν λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 16-13. Ο Σωληναραίος πρώτος σκόρερ των Tinderwolves με τέσσερις και για τους Los Abeles Fakers ο Βογιατζής Π. με έξι.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι Los Abeles Fakers έτρεξαν σερί 0-10 και πέρασαν μπροστά με 16-23 (18′). Στο τελευταίο λεπτό οι Tinderwolves με τον Μουρελάτο πέτυχαν τους μοναδικούς τους πόντους (5) και έκλεισαν το ημίχρονο πίσω με 21-23. Καλύτερος, σε αυτό το σημείο, των φιλοξενούμενων ο Βογιατζής Π. με πέντε πόντους και ο Μανωλόπουλος με τρεις.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, και συγκεκριμένα στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα, οι Tinderwolves με επιμέρους σκορ 5-2 πέρασαν μπροστά με 26-25. Έκτοτε όμως δεν σκόραραν άλλον πόντο και οι Los Abeles Fakers με 10 αναπάντητους πόντους έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 26-35. Ο Καρβέλης είχε τρεις πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ ο Μανωλόπουλος ξεχώρισε από μεριάς Los Abeles Fakers με 10 πόντους από τους συνολικά 12 της ομάδας του.

Στην τελευταία περίοδο οι Tinderwolves έδειξαν ότι δεν θα τα παρατούσαν εύκολα, ενώ το σχήμα των Los Abeles Fakers έδειχνε να μην έχει ρυθμό σε επίθεση και άμυνα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν οι Tinderwolves να μπουν νωρίς στο μπόνους των βολών (αν και δεν το εκμεταλλεύτηκαν) και να μειώσουν σε 35-37 (34′). Οι Los Abeles Fakers έδειχναν να αντέχουν στην πίεση των αντιπάλων τους, αλλά ένα τρίποντο από τον Καρβέλη με 29″ να απομένουν έγραψαν το 45-45, σκορ που μας οδήγησε στην παράταση. Ο Καρβέλης ήταν πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους με έξι πόντους και ο Κούστας με πέντε, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μανωλόπουλος πρόσθεσε τέσσερις.

Στην παράταση οι ομάδες ήταν πολύ άστοχες και με 17″ να απομένουν ο Μανωλόπουλος έβαλε την ομάδα του μπροστά με 48-49. Η επίθεση των Tinderwolves παραλίγο να χαθεί αλλά κατάφεραν με 3,4″ να κερδίσουν επαναφορά από την τελική γραμμή. Εκεί με μία τέλεια εκτελεσμένη επαναφορά ο Μουρελάτος σκόραρε ανενόχλητος και έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 50-49.

Καλύτερος του παιχνιδιού ο Σωληναραίος με 6 πόντους έχοντας 3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Ο Μανωλόπουλος καλύτερος των ηττημένων με 14 πόντους έχοντας 7/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι Tinderwolves είχαν 15/46 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 8/18 βολές, 43 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι Los Abeles Fakers είχαν 15/48 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 7/21 βολές, 56 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 τάπα.

Tinderwolves (Σουρβατζής): Σωληναραίος 6 (7ρ 4κλ), Κολυμπίρης 2, Κουνέλης 3, Τελλάκης, Μαράτος 5, Κούτσικος 2, Κούστας 5, Καρβέλης 9 (2τρ 7ρ), Μουρελάτος 13 (2τρ 13ρ), Βελιντζέλος 5.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Βογιατζής Α. 5 (10ρ), Κωνσταντίνου 2 (11ρ), Τσιφτσής, Μανωλόπουλος 20 (1τρ 9ρ),  Βογιατζής Π. 13 (1τρ 8ρ), Φωτεινός (6ρ), Μαυρακάκης 4 (1), Ηρειώτης 5 (1).

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση του σκορ και η τελευταία επαναφορά των γηπεδούχων.

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές χαμένες βολές και από τις δύο ομάδες.