05/03/2024
Space Hellas 18 15 17 15 - 65 -
ReTirees 13 14 18 13 - 58 -

Έκανε το χρέος της η Space Hellas!

Οι ReTirres μαζεύτηκαν μετά από καιρό, καιγόντουσαν για τη νίκη και πάλεψαν σκληρά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως η Space Hellas παίζοντας για την υστεροφημία της και παρά τις πολλές απουσίες που είχε, ήταν καλύτερη στα σημεία και επικράτησε με 65 – 58.

Η Space Hellas παρότι κατέβηκε με αρκετές απουσίες, επέβαλε το παιχνίδι της στο πρώτο δεκάλεπτο και με τετράδα φωτιά στην επίθεση τους Μαμαλάκη(6), Βεργόγιαννη(3), Ελευθερίου(4) και Μπαμπάκο(4), κρατούσε την πρωτοπορία με 18 – 13. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι ReTirees που μαζεύτηκαν μετά από πάρα πολύ καιρό, δεν έχασαν την επαφή με το σκορ και απειλούσαν κυρίως με Πλεξουσάκη(6) και Σκοπελίτη(4).

Οι ReTirees ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και με τρίποντο του Τσιλάβη και καλάθια από Τσιρίδη – Σκοπελίτη, προσπέρασαν 18 – 20. Μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, η Space έβγαλε αντίδραση, ανέκτησε ξανά τα ηνία του παιχνιδιού και με κορυφαίο τον Μαμαλάκη με 9 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 33 – 27.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, σκόραραν εναλλάξ ανεβάζοντας την ένταση τους, με την Space να κρατάει την πρωτοπορία με 50 – 45. Μπαμπάκος με 8 και Κωνσταντινίδης με 6 πόντους αντίστοιχα ανέλαβαν το σκοράρισμα κυριαρχώντας μέσα στο ζωγραφιστό, ενώ για την ομάδα του Κουσούλη ο Τσιλάβης έδωσε το έναυσμα με 5 πόντους, με τον Τσαπατάκη να παίρνει την σκυτάλη με 4 και τον Στόλη να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν νεύρο και πλησίαζαν συνεχώς με Στόλη(5), Τσιρίδη(5) και Σκοπελίτη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, όμως οι τυπικά γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Μαμαλάκη με 8 πόντους και τον Βεργόγιαννη να δίνει λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο με 4, κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη με 65 – 58.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κάρολος Μπαμπάκος με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Τσιρίδης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Space Hellas(Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 13, Ελευθερίου 8(13ρ.), Ηλιόπουλος, Κωνσταντινίδης 7(13ρ.), Μαμαλάκης 24, Μπαμπάκος 13.

ReTirees(Κουσούλης): Γιαμαίος 2, Κοτσαμπάς, Κτιστάκης, Πλεξουσάκης 7, Σαρρής 2, Σκοπελίτης 12, Στόλης 8, Τσαπατάκης 8(8ρ.), Τσιλάβης 9, Τσιρίδης 10(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το άψογο κλίμα του παιχνιδιού!