17/12/2023
Panzerakia 11 7 13 13 - 44 -
Αλκοολικός Αστέρας 17 15 6 9 - 47 -

Χριστούγεννα με χαμόγελα για τον Αλκοολικό!

Με όπλο το γεμάτο ρόστερ του και την εκτελεστική δεινότητα των Αντωνόπουλου, Παπασπύρου και Πίτσιλλου, ο Αλκοολικός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 11-17. Τα Panzerakia που δυσκολεύτηκαν αρκετά στην επίθεση, στηρίχθηκαν στους ψηλούς τους (Λ. Πάγκαλος, Μαλλιαρός).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Παπακωνσταντίνου, Τσαμακίδη και Φουρνογεράκη και "έχτισαν" διψήφια διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου (18-32). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να... κυμαίνονται σε ρηχά νερά και να παρουσιάζονται κατώτεροι των προσδοκιών και μπήκαν σε βαθύ προβληματισμό εν όψει συνέχειας.

Στην επανάληψη η ομάδα του Χριστόπουλου "έσφιξε" την άμυνά της, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 13-6, μείωσε σε 31-38 και μπήκε για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν πολλά λαθη και πέταξαν στα... σκουπίδια το προβάδισμα των 14 πόντων που είχαν αποκτήσει στο πρώτο ημίχρονο.

Με τρίποντες "βόμβες" του Φιλιππόπουλου τα Panzerakia ισοφάρισαν σε 40-40 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου και έβαλαν"φωτιά " στην αναμέτρηση. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές στις επιθέσεις τους και οι παίκτες του Αλκοολικού με ολύμπια ψυχραιμία από την γραμμή των βολών και μεγάλες άμυνες κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη με 44-47.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπακωνσταντίνου με 6 πόντους (3/7 δίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/57, 6/22 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/41 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Γκανής 3, Ζωγράφος 2, Μαλλιαρός 6, Δ. Πάγκαλος 8 (2), Λ. Πάγκαλος 4, Πολυχρονόπουλος 9 (1), Φανουργιάκης 3, Φιλιππόπουλος 9 (3)

Αλκοολικός Αστέρας (Πανταζής): Αντωνόπουλος 6 (2), Αργύρης, Πίτσιλλος 7, Πανταζής 2, Παπακωνσταντίνου 6, Παπασπύρος 10 (1), Ραφιάς 7, Σκλάβος, Τσαμακίδης 4, Τσομπανέλλης, Φουρνογεράκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των γηπεδούχων από το -14 και η ψυχραιμία που έδειξαν οι νικητές στο φινάλε της αναμέτρησης.