15/11/2021
Reload 20 12 11 9 - 52 -
ReTirees 12 16 15 17 - 60 -

Χτίζουν σερί οι ReTirees και ανεβαίνουν στην βαθμολογία!

Κλασικό παιχνίδι Elite στο κλειστό του Περιστερίου ανάμεσα σε Reload και ReTirees, το οποίο βρήκε τους δεύτερους νικητές με 52-60. Οι Reload κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς στο ματς με διψήφια διαφορά, αλλά οι ReTirees κατάφεραν να επιστρέψουν και εν τέλει να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Καταιγιστικοί Reload στο ξεκίνημα με τον Ορέστη να έχει τον ρόλο του μαέστρου και να πετυχαίνει τους 11 από τους 13 πρώτους πόντους της ομάδας του βάζοντας τους σε θέση οδηγού από νωρίς, 13-8 (3′). Στα επόμενα εφτά λεπτά οι ReTirees πέτυχαν μόλις τέσσερις πόντους και το σκορ στην λήξη του δεκαλέπτου ήταν 20-12 υπέρ των Reload. Ο Ορέστης ξεχώρισε με 11 ποντάκια για τους γηπεδούχους, ο Αθηναίος είχε έξι πόντους για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά ανέβηκε για δεύτερη φορά στο +10 για τους Reload, 22-12 (11′), όμως οι ReTirees ανέκαμψαν και με τον Πλεξουσάκη να μπαίνει στην εξίσωση του σκορ έφτασαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκονται πίσω με μόλις τέσσερις πόντους, 32-28. Τριχιάς, Βεργόγιαννης και Λουφόπουλος είχαν από τέσσερις πόντους για τους Reload, ο Πλεξουσάκης ξεχώρισε με 10 πόντους για τους ReTirees.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι ReTirees ισοφάρισαν το παιχνίδι, 32-32 (21′), ενώ κατάφεραν να περάσουν μπροστά έπειτα από 20 λεπτά με 36-38 (24′). Στην συνέχεια κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα τους σε 38-43 (27′) όμως οι Reload κατάφεραν με πέντε αναπάντητους πόντους να ισοφαρίσουν σε 43-43, που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Λουφόπουλος πέτυχε τέσσερις πόντους για τους Reload, ο Πλεξουσάκης είχε οχτώ για τους ReTirees.

Ισορροπημένα τα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου ανάμεσα στις δύο ομάδες με το σκορ να γίνεται 47-47 (34′). Οι ReTirees στα επόμενα τέσσερα λεπτά κατάφεραν να τρέξουν σερί 2-11και έκαναν το σκορ 49-58 (38′) και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό σκορ να είναι 52-60. Ο Ορέστης ήταν πρώτος σκόρερ των ηττημένων με τρεις πόντους, ο Παπαγιάννης πέτυχε εφτά για λογαριασμό των νικητών.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Σπύρος Τσιρίδης με 10 πόντους (5/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη και 2 μπλοκ. Ο Στέλιος Λουφόπουλος καλύτερος των Reload με 12 πόντους (6/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη.

Συνολικά οι Reload είχαν 17/41 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 3/9 βολές, 38 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα και 16 λάθη. Οι ReTirees είχαν 23/44 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 5/8 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Reload (Περιβολάρης): Ορέστης 16 (4), Λουφόπουλος 12 (9ρ 3κλ), Τριχιάς 6, Σούλτης 3 (8ρ 1τρ), Πανταζής 2 (8ρ), Βεργόγιαννης 13 (5ρ).

ReTirees (Σαρρής): Σαρρής 5 (6ρ 1τρ), Τσιρίδης 10 (7ρ 6ασ 4κλ), Τσαντζαλής 2, Πλεξουσάκης 19 (6ρ), Αθηναίος 13 (9ρ 1τρ), Παπαγιάννης 8 (10ρ), Στόλης 3 (1).

Τι μας άρεσε: Ωραίο παιχνίδι με ανατροπή και ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα και από τις δύο ομάδες.