23/09/2023
Λύκοι 10 10 6 18 - 44 -
Gran Camaria 16 20 18 22 - 66 -

Χρονιά... εκτόξευσης για τα Camaria;

Παίζοντας κατά διαστήματα ένα μπάσκετ που μπορούν να υποστηρίξουν βάσει ποιότητας, τα Camaria επιβλήθηκαν των Λύκων με 44-66 στο Φάληρο, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.

Ευχαριστημένος θα έπρεπε να αισθανόταν ο coach Αθανασίου στο ξεκίνημα, καθώς οι δύο Ζαλακώστες έκαναν τα πάντα σε άμυνα και επίθεση, ο Μπασδάνης ανέλαβε αυτό για το οποίο βγάζει το... ψωμάκι του τόσα χρόνια στα παρκέ του Basketaki, το σκοράρισμα, με τα Camaria να προηγούνται με 10-16 στο κλείσιμο της περιόδου και τον Ιατρού με προσωπικές κυρίως ενέργειες να προσπαθεί να βελτιώσει την εικόνα των Λύκων. Περιμέναμε αντίδραση από την παρέα του Σάββα, αλλά... μάταια! Οι "κίτρινοι" τα έκαναν σχεδόν όλα τέλεια, ο Γουναρίδης μπήκε στο παιχνίδι και με την ποιότητά του εκτόξευσε στο μέγιστο την αποδοτικότητα τους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-36 και τους Λύκους να ψάχνουν λύσεις για άμεση βελτίωση!

Ο Πάτρας πήρε τη μπάλα, ο Κούβελας το ίδιο και μαζί θέλησαν να το πάρουν... πάνω τους και να επαναφέρουν τους Λύκους στο σκορ. Αυτό όμως κατέστη αδύνατο, διότι ο Ζαλακώστας... πέταγε σε άλλα επίπεδα και μαζί του τα Camaria ξέφυγαν με 26-54 για τρίτο δεκάλεπτο! Με τη διαφορά να είναι τόσο μεγάλη, το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε μια πολύ καλή ευκαιρία για τις ομάδες να "ξεσκουριάσουν", να δοκιμάσουν πράγματα και να βελτιωθούν περαιτέρω καθώς τα... καλά αρχίζουν τις επόμενες μέρες, με κανονική ροή αγώνων. Λήξη αγώνα και νίκη λοιπόν για τα Camaria με τελικό σκορ 44-66.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασιλης Μπασδάνης με 10  πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από τους Λύκους ξεχώρισε ο Νίκος Νίτσικας με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/45 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 5/9 βολές, 35 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 29/63 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 5/9 βολές, 44 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 12 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Πάτρας 7, Σάββας 7, Κούβελας 11, Χαροκόπος 2, Ιατρού 9, Νίτσικας 8.

Gran Camaria (Αθανασίου): Ζαλακώστας Ν, Γουναρίδης 12, Μαρίνος 2, Τσακανίκας 4, Κουντούρης 6, Βακαλόπουλος 2, Μπασδάνης 10, Ζαλακώστας Γ. 12, Χρυσίνας 14, Περγούλης 4.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα και το βάθος πάγκου που έχουν τα Camaria!